Více prací na dohody? Budete je muset hlásit

koruna

Na začátek roku 2024 se chystá novinka pro všechny, kdo pracují na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Pakliže budete na dohody pracovat u dvou a více zaměstnavatelů, nově budete muset tyto ostatní dohody u zaměstnavatele hlásit. Co se stane, když tak neučiníte?

Zatajení dohody – hrozba postihu

Od prvního ledna příštího roku budete muset zaměstnavateli hlásit, jestli pracujete u jiného zaměstnavatele na dohodu. Všem svým zaměstnavatelům musíte sdělit u kterých zaměstnavatelů a kolik dohod máte. Pokud některou z vašich uzavřených dohod o provedení práce nebo dohod o pracovní činnosti zatajíte, vystavíte se riziku, že budete muset z tohoto výdělku sami odvést sociální pojištění. Tato nemalá částka by zapříčinila, že byste mohli přijít o zhruba třetinu příjmu.

Nová pravidla odvodů pojistného o DPP

Změny jsou součástí zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů z vládní dílny. Pokud bude tento zákon v dosavadním navrhovaném znění přijat, bude to znamenat také nová pravidla pro dovádění sociálního pojištění z práce vykonávané na základě dohody o provedení práce. Tuto povinnost budou mít primárně zaměstnavatelé, pokud jim však nenahlásíte všechny vaše další závazky z dohod, můžete se na odvodech podílet i vy.

Kdy budete platit z dohody pojistné

Kdy by dle návrhu mělo dojít k odvádění pojistného z dohody o provedení práce? Pakliže mzda u jednoho zaměstnavatele překročí 25 % průměrné mzdy v ČR. Dále také pokud příjem u více zaměstnavatelů překročí 40 % průměrné mzdy. Průměrnou mzdu, která bude rozhodná v roce 2024 ještě neznáme. Pokud bychom však navrhovaná pravidla uplatnili vůči dnešní průměrné mzdě (40 324 Kč měsíčně), pak by platilo, že pokud si u jednoho zaměstnavatele vyděláte více jak 10 081 Kč nebo u dvou a více zaměstnavatelů 16 130 Kč, budete se účastnit odvodu sociálního pojištění. Za vás by zaměstnavatel tedy odvedl 24,8 % mzdy a vám by strhl z příjmu 7,1 %.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/pracujete-na-dohodu-pro-vice-zamestnavatelu-kdyz-nebudete-fer-cekaji-vas-potize/,https://www.e15.cz/finexpert/vydelavame/dohody-o-provedeni-prace-v-ramci-konsolidacniho-balicku-zmeny-maji-posilit-duchody-1398247

Náhledové foto – Pixabay