Afghánci v Pákistánu stojí před nejistou budoucností: Deportace a návrat pod vládu Talibanu

Pákistán nedávno nařídil všem imigrantům bez potřebných povolení, aby opustili zemi, což se týká zejména Afghánců. Přibližně dva miliony z nich se nyní ocitají v těžké situaci, kdy musí opustit své domovy v Pákistánu a čelit nejisté budoucnosti v Afghánistánu, kde vládne Taliban. Deportace a návrat pod vládu radikálního islamistického hnutí se staly realitou pro mnoho rodin, které se již desetiletí nacházely v exilu.

Za sebou nechávají domovy, které už rovnají se zemí bagry, a před sebou mají nejistotu, strach a pravděpodobně ještě horší podmínky, než ve kterých žili doteď.

Strach a nejistota na cestě zpět

Nádraží v Karáčí je rušnější než obvykle, většina přeplněných autobusů míří na hranice. Pětačtyřicetiletý Nejmulláh s rodinou se zatím neodvážil nastoupit. „Už je zima, půl roku bude sníh. Nevím, jak by to děti zvládly. Dům už tam nemáme,“ svěřil se afghánský imigrant. Pro mnoho z nich znamená návrat do Afghánistánu konfrontaci s nepříznivými klimatickými podmínkami a nejistotou.

Tvrdý postup pákistánské vlády

Pákistánská vláda odmítla výzvy Organizace spojených národů a západních velvyslanectví, aby přehodnotila svůj plán deportací. Pákistánský ministr vnitra Sarfraz Bugtí slíbil tvrdý postup vůči imigrantům bez platného povolení. Podle vlády tato opatření mají cílit na všechny imigranty bez ohledu na národnost, ale v praxi to výrazně postihne především Afghánce, kteří tvoří polovinu z celkem čtyř milionů imigrantů v zemi.

Organizace pro lidská práva Human Rights Watch kritizovala Pákistán za jeho postup vůči afghánským migrantům. Upozornila na riziko porušování lidských práv a vyzvala Islámábád, aby spolupracoval s Úřadem Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky na registraci těch, kdo nemají potřebné doklady. Islámábád však svá opatření zdůvodňuje bezpečnostními obavami a podílem afghánských ozbrojenců na útocích na pákistánském území.

Mnozí Afghánci, kteří nyní čelí deportaci, uprchli z Afghánistánu před válkou, chudobou a pronásledováním. Mnozí z nich se narodili a žili celý svůj život v Pákistánu. Nyní se ocitají v situaci, kdy se musí rozhodnout mezi návratem do vlasti a nejistou budoucností pod vládou Talibanu nebo setrváním v Pákistánu, kde jim hrozí deportace.

Proti deportacím protestují

V několika pákistánských městech se objevily demonstrace, kde lidé protestovali proti záměru vlády. Ženy hrají v této situaci zvláštní roli, neboť pod vládou Talibanu mají omezené možnosti vzdělání a pracovního uplatnění. Zatímco demonstrace pokračují, situace Afghánců se stává stále nejistější.

Afghánci, kteří se mají do své vlasti vrátit, čelí vážné hrozbě porušování lidských práv. Zprávy hovoří o tranzitních táborech zřízených afghánskou správou řízenou Talibanem, ale podmínky v těchto táborech jsou zoufalé. Humanitární agentury hlásí chaotické scény a nelidské zacházení s návraty do vlasti.

Zdroje info: X, https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/afghanci-deportace-pakistan-hrozba-opusteni.A231031_144926_zahranicni_lisv, https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3625657-dva-miliony-afghancu-musi-opustit-pakistan-v-jejich-vlasti-ale-vladne-taliban-pred-nimz

Náhledové foto: Pixabay