Řidič v Panamě zastřelil dva klimatické aktivisty: Bylo otázkou času, kdy někdo ztratí nervy

Zbraň

Ekologičtí aktivisté přilepující se na silnice jsou trnem v oku mnohých z nás. Ano, k naší planetě se chováme jako k odpadkovému koši, nicméně právě ono blokování hlavních silničních tahů rozhodně není žádným řešením. Naopak, lidé spěchající do zaměstnání často nemají pro ekologii ani špetku pochopení. Divit se jim pochopitelně nelze. Vše nejspíše vyvrcholilo smrtí dvou aktivistů, kteří byli zastřeleni mužem v Panamě. Omlouvat jeho chování nepochybně nelze, nicméně divit se mu do jisté míry taky ne.

Střílel profesor a právník

V první řadě je třeba předeslat, že střelcem nebyl žádný nevzdělanec. Naopak, jednalo se o sedmasedmdesátiletého profesora a právníka Kennetha Darlingtona. Ten zastřelil dva aktivisty poblíž města Chame. Starší muž prostě a jednoduše ztratil nervy v době, kdy byl nucený čekat v dlouhé koloně. Jen pro upřesnění, daná komunikace dlouhé 19 000 kilometrů spojuje Argentinu a Aljašku.

Kriminální minulost agresora?

Jeho trestní minulost sahá do roku 2005. Po razii byl dle serveru NewsRoom Panama zatčen policí za držení různých útočných zbraní, včetně dvou pušek M-1 a AK-47. Po složení kauce byl nakonec propuštěn. Mimo jiné byl také spojován s finančníkem Marcem Harrisem, který byl ve Spojených státech odsouzen za praní špinavých peněz.

Oběti protestovali proti kontroverzní těžbě

Jak učitel a odborový aktivista Abdiel Diaz, tak Ivan Mendoza protestovali proti kontroverzní smlouvě, díky které může kanadská společnost First Quantum Minerals provozovat několik let největší důl na měď v Panamě. Mimo jiné je také třeba předeslat, že proti smlouvě protestovaly tisícovky Panamců.

Zavřené školy a obří ekonomické ztráty?

Tuto informaci je třeba brát s rezervou, ale na sociálních sítích se objevuje. Podle ní jsou už týden zavřené školy, chybí zásobování a lidé nemohou chodit do práce. Ekonomika zřejmě denně přichází o 80 milionů dolarů. Muž toho měl prostě dost, což ho ale ze zabití dvou lidí určitě neomlouvá. Takovýto precedens si společnost úplně dovolit nemůže.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.sportskeeda.com/pop-culture/news-who-kenneth-darlington-gunman-kills-two-climate-protestors-blocking-road-panama-video-goes-viral, https://www.reuters.com/world/americas/two-killed-panama-protest-anti-government-tensions-rise-2023-11-07/, https://www.newsroompanama.com/news/american-kills-two-mining-protestors-in-chame-1 

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.