Nejčastější otázky ohledně očkování proti covidu-19

Očkování

Nyní je již možné, aby se nechali očkovat proti onemocnění covid-19 všichni lidé nad 16 let. Nejspíše i díky blížícím se dovoleným budou lidé chtít co nejdříve vakcinaci stihnout. Někdy jsou však informace o očkovacím procesu složité a nejednotné. Zkusíme si tedy na nejčastější otázky ohledně očkování odpovědět. Pojďme na to!

Jaké výjimky se na očkované vztahují?

Očkování vám může usnadnit život v době, kdy stále ještě přetrvávají protipandemická opatření vlády. Očkovaní se nemusí pravidelně testovat na covid v zaměstnání a svou bezinfekčnost například v restauracích nebo službách prokážou pouhým dokumentem potvrzujícím očkování. Nemusíte se tedy testovat ani do restaurací a služeb. Další konkrétní výjimky nejsou jasné, je však možné, že očkovaní budou mít volnější možnosti ohledně cestování, například i do rizikových zemí.

Mohou očkovaní přenášet covid?

Zde ještě neexistuje definitivně prokázaná odpověď. Imunologové tvrdí, že vakcína pomůže jak při tom, aby člověk nemoc nedostal, tak proti šíření viru. Nejspíše nejde úplně vyloučit nákazu i při vakcinaci. Koneckonců jako u žádného jiného očkování proti jiným nemocem. Otázka, kdy bude očkovaný šířit vir ve společnosti, je velmi teoretická a nepravděpodobná. Není však vyloučená.

Lze se očkovat po prodělané nemoci?

Registrovat se k očkování mohou i lidé, kteří koronavirové onemocnění covid-19 prodělali. Doporučuje se však počkat minimálně 90 dní. Do systému se jde tedy zapsat až po 90 dnech. Výhody, kdy se nemusíte testovat po prodělaném covidu, jsou nyní dokonce až do 180 dní od prodělání nemoci. Odborníci na očkování doporučují i lidem, kteří covid-19 prodělali, aby se nechali očkovat. Zvýší se jim počet protilátek v těle a budou účinnější i proti mutacím. Účinnost vakcíny se pak pohybuje okolo 9 měsíců.

 

Zdroj informací: iRozhlas.cz
Náhledové foto – Pixabay

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.