Volby do Evropského parlamentu se blíží: co o nich vědět a jak volit

Evropský parlament

Ve dnech 7. a 8. června se u nás otevřou volební místnosti a Češi budou volit svých 21 zástupců v Evropském parlamentu. Jak přesně se bude volit, jaká jsou pravidla a co mít na paměti?

Eurovolby 2024

Voliči z 27 zemí EU půjdou své europoslance volit v období od 6. do 9. června. Konkrétní země si svoje vlastní datum navolí sami, stejně tak se to týká i způsobu a podmínek pro volby. Pokud si tedy pro volby vybere konkrétní země neděli, budou celkové výsledky známy nejdříve v noci na pondělí. Takto tomu bylo už v minulosti.

Evropský parlament

Foto: Pixabay

Jak se volí u nás?

Datum voleb do Evropského parlamentu v Česku stanovil prezident ČR a volit se bude 7. a 8. června. vybírat se bude 21 poslanců do Evropského parlamentu z celkového počtu 720 europoslanců. V eurovolbách nelze volit ze zahraničí, kdo chce volit v Česku, musí přijet.

Volby bude možné navštívit v pátek již od 14 do 22 hodin, v sobotu zase od 8 do 14 hodin. Čas voleb je tedy tradiční, tak jak jej známe i z jiných voleb. Hlasovat může úplně každý, komu v kalendáři padlo 18 let. Rozdílem od jiných voleb je to, že volit mohou nejen občané České republiky, ale i občané ostatních zemí EU, kteří zde mají trvalý pobyt.

Pro celou Českou republiku platí jedna kandidátka a na volebním lístku dané strany (u nás jich kandiduje 51) lze kroužkovat až dva preferované kandidáty.

Eurovolby se v Česku netěší tradičně velkému zájmu, je to bohužel dáno i špatnou úrovní znalostí o způsobu práce evropských institucí, parlament nevyjímaje. Obsazení 720 křesel Evropského parlamentu bude přitom důležité i pro každého člověka u nás. Voliči v celé Evropské Unii rozhodnou o svojí společné budoucnosti.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/volby/eurovolby-2024-terminy-kandidati.A240301_124742_volby_jpl

https://euractiv.cz/section/eurovolby-2019/linksdossier/eurovolby-2024-kdy-a-jak-volit-do-evropskeho-parlamentu/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.