Učitelé nebudou mít 130 % průměrné mzdy, ale mnohem méně. Vláda to dělá mazaně, nejspíše porušuje zákon

Fiala a Bek

Pamatujete si na slova Andreje Babiše, který několikrát hovořil o tom, že učitelé by měli mít 130 % průměrné mzdy. Nakonec se toto i uzákonilo, nicméně ve skutečnosti je tomu zřejmě jinak. Vlády se mění, přístup ke vzdělání nepochybně také. Do pozic ministrů se obsazují nekompetentní lidé, kteří problematice nejspíše vůbec nerozumí. Dnes se bohužel nelze divit ani tomu, že učitelé na oněch 130 % průměrné mzdy nedosáhnou. Stát to ale zřejmě dělá šalamounsky.

Respektuje vláda zákony?

Těžko říct. Jako učitel určitě 130 % průměrné mzdy nemám. V roce 2023 dosáhla průměrná mzda 43 341 Kč. To znamená, že by učitelé měli brát 56 343 Kč. Utopie. Jen málokdo na takovéto peníze dosáhne. Ostatně v roce 2022 odpovídaly platy učitelů 110 % průměrné celorepublikové mzdy.

Podle Miroslava Kalouska učitelé nemusí mít nutně 130 % průměrné mzdy

Bývalý vrcholný politik se takto vyjádřil na sociální síti X. Konkrétně se rozpovídal o tom, že učitelé vzhledem k okolnostem nemusí mít nutně 130% průměrné mzdy. Ptal se také ale na to, zdali si vláda uvědomuje, že její poslanci na toto schválili zákon. Zločinem je pak zákony nedodržovat. Občané je dodržovat mají, když vláda ani toto nijak neřeší? Zvláštní, paradoxní a nepřípustné.

Vláda peníze nejspíše pošle

Vše funguje asi tak, že vláda opravdu nějaký slíbený balík finančních prostředků pošle, nicméně ty se rozprostřou ve školách i vzhledem k tomu, že třeba na nepedagogické pracovníky přijde méně finančních prostředků. Vláda pak může říct, že není odpovědná za to, že ředitelé rozpustili peníze jinak.

Školství jako černá díra?

I tento názor zastávají někteří uživatelé sociálních sítí. Podle nich by se měly sloučit malé školy, nakoupit sdružené autobusy pro více obcí, nejít na ruku soukromým školám a zajistit efektivní fungování školství. Pravda je ale taková, že školy nebudou nikdy fungovat jako firma. Ušetřit se ale za jistých okolností dá. Vynikající učitelé mají být zaplaceni nadstandardně. Otázkou zůstává, jak se poznají. Spousty různých anket vyhrávají učitelé, kteří si s dětmi spíše hrají, než že by je něco naučili.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.czso.cz/csu/czso/ucitelske-mzdy-vloni-realne-poklesly

Premiér Petr Fiala a Ministr školství Mikuláš Bek: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.