Volkswagen chce v Česku megatovárnu za miliardy

01_volkswagen

Jednání nejvyššího vedení Volkswagenu s představiteli České republiky a potenciálních partnerů se zintenzivňují. Tématem je stavba jedné z několika megatováren (často se v souvislosti s projektem používá též označení gigafactory) na automobilové baterie. Těch chce německý koncern postavit v Evropě hned šest a jedna z nich by měla stát právě u nás.

Fokus na elektromobilitu

Elektromobilita je z pohledu nejvyšších manažerů automobilového průmyslu hotovou věcí a automobilky tak musí řešit co nejefektivnější a nejrychlejší přechod na nové dodavatelské řetězce a zajistit naplnění požadavků výrobních postupů částí elektromobilů. Tou nejdůležitější jsou baterie. Právě těch budou muset automobilky chrlit ohromné množství. A právě proto se oči Volkswagenu upínají i k Česku.

Celková hodnota investice by měla dosahovat 50 miliard korun a továrna by vytvořila až dva tisíce pracovních míst. Pro Českou republika by ale továrna měla význam přesahující tato dvě čísla.

02_elektromobil

Foto: Pixabay

Zapojení české strany a strategické důsledky

Tak, jak je to v podobných případech běžné, je česká vláda připravena poskytnout projektu podporu např. ve formě daňových zvýhodnění. Motivaci pro to, aby projekt do Česka přitáhla, má vláda obrovskou. Dodavatelské řetězce pro automobilový průmysl jsou pro českou ekonomiku maximálně důležité a s tím, jak se s příchodem elektromobility změní jejich struktura, hrozí, že Česko o účast v nich ve větší či menší míře přijde. Napojení na tak zásadní prvek jako je výroba baterií by dalo českým firmám šanci na fungování i v době „post-benzínové“.

Volkswagen však není jediným investorem, do projektu by bylo zapojeno více hráčů. Kromě Škody Auto, která je součástí koncernu a jejíž účast je víceméně samozřejmá, by mělo jít především o ČEZ. Mluví se i o zapojení jihokorejské LG. Díky jednáním o stavbě megatovárny se opět zmiňují i české zásoby lithia na lokalitě Cínovec v Krušných horách. Jejich využití pro výrobu baterií se přímo nabízí, na druhou stranu není pro fumgování projektu nezbytné.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/co-cekat-od-gigafactory-volkswagenu-cesko-na-obrim-projektu-nemusi-jen-vydelat-1381165

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.