Apple zaznamenal nárůst prodeje iPhonů v Číně

Apple prožil rok hrůzy. Nejprve čelil obviněním z pronevěření patentu u svých nejnovějších modelů chytrých hodinek, poté čelil zhoršené poptávce v Číně, kde mělo dojít k údajnému zákazu používání iPhonů. Nejnovější data za duben ukazují na prudkou změnu v trendu prodeje iPhonů v Číně. Poptávka čínských spotřebitelů po chytrých telefonech značky Apple vzrostl o 52 % v dubnu. Kalifornská společnost bojuje s konkurenčním Huawei z Číny. Ve srovnání s předchozím rokem vzrostl odbyt chytrých telefonů iPhone o 1 milion kusů, tedy na 3,495 milionů kusů.

Oblíbenost iPhonů opět roste

Odbyt iPhonů na čínském trhu zaznamenal pokles v prvních dvou měsících. Do popředí se drala především domácí značka Huawei. V březnu nastal zlom a místo klesání začala poptávka opět růst. V dubnu byl nárůst poptávky mnohem vyšší než v březnu. Společnost Apple ve spolupráci s čínskými partnery reagovali na negativní situaci snižováním cen, aby opět vyvolali zájem mezi čínskými spotřebiteli. Podle průzkumu by se brzy mohl iPhone opět stát jedničkou na spotřebitelském trhu s chytrými telefony.

Proč nastala změna vývoje?

Kromě slevových akcí Apple na chytré telefony stojí za vyšší poptávkou iPhonů další faktory. Domácí značka Huawei nestíhá dodávat veřejnosti prémiové modely, a proto čínští spotřebitelé volí raději modely od Applu. CEO Applu, Tim Cook, se sám zapojil k obnově poptávce v Číně. V březnu dorazil do Číny, aby mohl slavnostně otevřít nový Apple Store v Šanghaji. Během slavnostního otevření zbrusu nové pobočky se Cook setkal s řadou významných politických činitelů Číny. V rozhovoru pro Čínská média dokonce řekl, že čínský trh je pro Apple nejdůležitější kvůli jeho vyspělosti.

Akcie kalifornské technologické společnosti opět stoupají vzhůru ke svému maximu z konce roku 2023, kdy dosáhly necelých 198 amerických dolarů. Po problémech s chytrými hodinkami a slabší poptávce na čínském trhu nastal propad až o 30 dolarů dolů. Nyní je situace mnohem lepší.

Zdroj: https://www.reuters.com/technology/apples-iphone-sales-april-jump-52-data-shows-2024-05-28/https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-apple-vybral-volny-pad-v-cine-prodeje-iphonu-rostly-252731

Náhledové foto: Pixabay