Pozor na ukončení platnosti některých bankovek. Už jen měsíc zbývá na výměnu

Peníze

Už jen necelý měsíc zbývá na snadnou výměnu bankovek, pakliže máte ještě starší vzory. Nyní je můžete ještě jednoduše vyměnit. Od července to bude složitější. V oběhu je více než 40 milionů kusů neplatných bankovek.

Přestože platnost bankovek byla ukončena už v červnu 2022, tak stále je v oběhu 41 milionů kusů. Do konce června je čas na snadnou výměnu. O které bankovky se jedná? A jak to bude s případnou výměnou od července 2024?

Starší vzory bankovek s užším stříbřitým proužkem

Jedná se o bankovky nominálních hodnot 100, 200, 500, 1000 a 2000 Kč z období 1995 až 1999. Jde o starší vzory, které mají užší stříbřitý proužek, tj. ochranný prvek, jenž vertikálně protíná bankovku. Jehož barva při naklonění bankovky se nemění. Neplatnou bankovku poznáte podle tohoto stříbřitého užšího proužku, ale také podle letopočtu.

Jde o bankovky staršího vzoru, které Česká národní banka (ČNB) začala stahovat z oběhu už v roce 2021. Platnost byla ukončena v červnu 2022. Od července 2022 s nimi už platit nelze. Nicméně stále jich jsou doposud miliony v oběhu.

Výměna neplatných bankovek do konce června

Výše uvedené bankovky, které jsou už neplatné, můžete do konce června 2024 vyměnit v jakékoli bance s pokladnou a také ve většině vkladových bankomatů. Pak tato snadná výměna skončí. Nicméně i poté bude možné neplatnou bankovku vyměnit, pakliže ji budete mít. Nicméně od 1. července 2024 bude výměna probíhat jen na pokladnách ČNB. Výměna výše uvedených neplatných bankovek v České národní bance je časově neomezená.

Úvěrové instituce provádějící pokladní operace a ČNB jsou povinny provést výměnu neplatné bankovky bezplatně bez omezení za předpokladu, že jsou neplatné bankovky roztříděné dle nominální hodnoty.

Neplatná bankovka vs. platba v obchodě

S výjimkou úvěrových institucí provádějících pokladní operace a ČNB nesmí nikdo přijímat či vyměňovat neplatné bankovky. Obchodníci mají samozřejmě právo ze zákona takové peníze odmítnout. Pokud však směnárník či jakákoli právnická osoba neplatnou bankovku přijme, nesmí ji vrátit do oběhu. Tato povinnost slouží k ochraně občanů, tj. k zajištění, že v peněžním oběhu získají pouze taková platidla, která jsou platná a pravá a mohou je bez problémů využít při dalších platbách.

Zdroj: https://www.penize.cz/nakupy/455999-vymena-starych-bankovek-v-bankach-konci-zustane-jen-v-cnb

https://www.cnb.cz/cs/cnb-news/aktuality/Neplatne-bankovky-s-uzkym-prouzkem-a-obchodnici/

Náhledové foto: Pixabay