Česko přestalo uznávat ruské nebiometrické pasy. Ruští občané s tímto pasem budou v ČR nelegálně

ruský pas

Česká republika přestala uznávat nebiometrické pasy Ruské federace. Ruští občané, kteří mají tento pas, budou v ČR pobývat nelegálně. Co vedlo vládu k tomuto rozhodnutí?

Prioritou je bezpečnost

Česko od 3. července 2024 přestalo uznávat ruské pasy bez biometrie. Ruští občané s nebiometrickým pasem tak od tohoto data pobývají v ČR nelegálně. Jak uvedl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, prioritou je pro vládu bezpečnost. Jde o to, že nebiometrické pasy se snadněji nejen upravují, ale i falšují. Tento fakt potvrdila Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva zahraničí.

Česká republika není v tomto směru jediná. Podobné opatření již zavedlo Dánsko. ČR o tom informovala na jednání příslušného orgánu Evropské unie, kde vyzvala další státy k přijetí stejného opatření.

Pobyt v ČR jen s věrohodným prokázáním

Jak už je uvedeno výše, nebiometrické pasy lze snadněji upravovat a falšovat. Na rozdíl od biometrického pasu, což je takový pas, který má strojově čitelné údaje a nosič dat s biometrickými informacemi, které umožní identifikaci nositele, jako například otisky prstů a zobrazení obličeje.

A právě každý, kdo chce v ČR pobývat, musí se na základě rozhodnutí vlády, věrohodně prokázat. V tomto případě nebude Rusům stačit nebiometrický pas, jako tomu bylo doposud. Ministr zahraničí Lipavský prohlásil, že dále bude pracovat na omezení pohybu ruských diplomatů v Schengenu, neboť podle něj jde o další nástroj špionáže proti demokratickým zemím.

Ruská tajná služba GRU

Dle ministra zahraničí je prvořadá bezpečnost. Proto se ministerstvo rozhodlo k tomuto kroku ohledně neuznávání ruských nebiometrických pasů. Pravdou je, že Česká republika podezřívá z výbuchů muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 dva důstojníky ruské tajné služby GRU. A není to jen u nás, neboť britští vyšetřovatelé zase obviňují tytéž muže z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v britském Salisbury v roce 2018.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pasy-ruske-federace-bez-biometrie-nebudou-v-cesku-platit.A240704_153916_domaci_ijan

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-cesko-neuznava-ruske-nebiometricke-pasy-40479054

Náhledové foto: Unsplash