Učitelská platforma: Učitelé a ředitelé jsou velmi znepokojeni mediálním obrazem spokojenosti a blahobytu, který vytváří pan premiér

Mikuláš Bek

Kvalitní vzdělání je pro člověka nesmírně důležité, možná nejdůležitější. Tento fakt si uvědomují i politici, a to nadmíru dobře, jelikož ho omílají neustále dokola. Často jde ale spíše o volební boj než o skutečný zájem. Bohužel. V poslední době se o školství opět bavil premiér České republiky Petr Fiala. Hovořil o tom, že učitelům garantovali 130 % průměrné mzdy. Také se v rozhovoru pro portál iDnes.cz zmínil o tom, že učitelé dostávají oněch 130 %. Zajímalo by mě, kteří to jsou. Situace je totiž jiná.

Učitelé mají nárok na 130 % a také je dostávají

Upřímně, opravdu bych chtěl takovéto pedagogy poznat. Bylo by to skvělé. Ve skutečnosti tomu tak není. Bývalý ministr Robert Plaga poukazuje na sociální síti na to, že učitelé podle odhadů berou pouze 113 % průměrné mzdy. Tak kde je pravda. Z vlastní praxe musím dát za pravdu bývalému ministru školství. Na to mimo jiné poukazuje také učitelská platforma na sociální síti X. ta tvrdí, že realita takto růžová není. Prostředky ve výši 130 % průměrné mzdy sice do škol putují, ale na slibované navýšení platů učitelů nezbývá.

Sám ministr Bek tvrdil, že učitelé 130 % průměrné mzdy mít nebudou

Prostě klasické politické kličky. Zajímavý je rozhovor ministra Beka pro Radiožurnál ze září minulého roku. V něm tvrdí, že učitelé v rámci svých platů na 130 % průměrné mzdy bohužel nedosáhnou. Zákon podle současného ministra školství mluví jasně. Kapitola ministra školství se bude rozpočtovat tak, aby umožňovala v průměru 130 % průměrného platu v ekonomice pro učitele. To neznamená, že učitelé budou brát 130 % průměrného platu. Super, učitelé budou jistě rádi.

Ředitelé musí doplácet mzdy ostatních zaměstnanců

Jasně, vždyť skrze to se stávkovalo. Ředitelé musí více než předtím brát ohled na platy nepedagogů. Tím pádem na učitele slíbené peníze nezbydou. Důstojné zaplacení učitelů se tak konat nebude.  

Premiér zřejmě vytváří tristní mediální obraz učitelů

Přesně tak. Co by ještě chtěli, vždyť mají 130 % průměrné mzdy. Ne, pane premiére, skutečně nemají. Komunikace samotného premiéra a ministra školství je nejspíše také velmi tristní. Učitelé určitě nejsou ti ubrečení chudáčci, kteří si stěžují. Zasloužili by si ale transparentní a jasné informace. Když prostě peníze na 130 % průměrné mzdy nejsou, tak nejsou a má být jasně dáno něco jiného. Není a z učitelů se dělají nenasytové. To je špatně.

Zdroj: Autor, sociální síť X, https://www.idnes.cz/volby/petr-fiala-eurovolby-volby-do-evropskeho-parlamentu-rozhovor.A240611_203303_volby_remy, https://radiozurnal.rozhlas.cz/ministr-skolstvi-platy-ucitelu-porostou-otevrene-ale-rikam-ze-130-procent-9071990

Premiér Petr Fiala a ministr školství Mikuláš Bek: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.