Nvidia dohnala Apple a Microsoftu dýchá na záda

Americký výrobce čipů Nvidia láme rekordy. Uprostřed tohoto týdne dohnal a vystřídal kalifornskou společnost Apple. Vůbec poprvé tak překonala Nvidia hranici 3 bilionů dolarů. Za raketový vzestup americké společnosti může především vložená důvěra do AI. Cena akcií se vyšplhala na hodnotu 1 224 dolarů. Hodnota akcií spadla od té doby a v současnosti se pohybuje okolo 1 209 dolarů.

Vyhlídky na trůn

Kromě vzestupu akcií dosáhla firma dalšího rekordního milníku. Firma překonala tříbilionovou hranici a na Microsoft ztrácí pouze 0,14 bilionu dolarů. Fascinující je také způsob, jakým dosáhla Nvidia této magické hranice. Nvidii stačilo necelých 100 pracovních dní (96), aby se dostala ze dvoubilionové na tříbilionovou hranici. Microsoftu trval tento růst 649 dní a Applu dokonce 718. Je tedy pouze otázkou času, kdy americký výrobce čipů předskočí Microsoft a usedne na trůn, který tak dlouho střežil Apple.

Neuvěřitelný rok

Pro lepší srovnání, tržní hodnota firmy byla ještě v lednu minulého roku pod 0,5 bilionů dolarů. Tou dobou vedl žebříček ještě kalifornský Apple s hodnotou těsně pod 2 biliony dolarů. Hodnota Microsoftu se pohybovala mezi 1,5 až 2 biliony dolarů. Apple vedl dlouhodobě žebříček, změna nastala na začátku letošního roku, kdy Microsoft vystřídal Apple a je na prvním místě. Applu uškodil problém s patentem na chytrých hodinkách a nižší prodeje iPhonů na čínském trhu. Nyní se jeho hodnota opět vrátila na tříbilionovou hodnotu.

Nový čip – eso v rukávu

Akcie společnosti Nvidia v roce 2024 stouply o 147 %. Poptávka po jejich špičkových procesorech výrazně převyšuje jejich nabídku. Další tři přední společnosti: Microsoft, Meta Platforms a Alphabet, hodlají mezi sebou soupeřit na technologickém poli s výpočetní schopností AI. Nvidia oznámila představení nového čipu pro umělou inteligenci, který uvede na trh v roce 2026. Nový čip má být několikanásobně rychlejší než předchozí model. Nově chystaný čip má být energeticky úspornější.

Zdroj: https://www.e15.cz/nazory-a-analyzy/nikdo-neovlivnuje-burzy-tak-jako-nvidia-prokazuje-neotresitelnou-viru-investoru-v-ai-1416230https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-preskocila-apple-a-microsoftu-dycha-na-zada-nvidia-je-druhou-nejhodnotnejsi-firmou-na-svete-40475093https://www.reuters.com/technology/nvidia-verge-overtaking-apple-no-2-most-valuable-company-2024-06-05/

Náhledové foto: Pexels