Naprostá zbytečnost a vyhozené peníze: Tandemová výuka z pohledu zkušeného učitele

Učitelé

Inovace v současném školství neznají hranice a vymýšlí se skutečné speciality. Většinou jde o něco, co již dávno funguje s jiným názvem, a jen se to trochu poupraví. Učím už skoro 20 let a s inovacemi se nyní setkávám stále častěji. Mám ovšem pocit, že nejde o nic přelomového, jen něco, co na sebe naváže další školení, vzdělávání a mluvení o ničem. Typickým příkladem může být taková tandemová výuka. Moderní termín, který krásně vypadá, ale přitom jde o něco, co už mnohde fungovalo. Tedy v případě, že jsou učitelé alespoň trochu zběhlí a přemýšlí.

Co je tandemová výuka?

Párová výuka, jak je také tandemová výuka označována, je výukou, při které dochází ke sdílení odpovědnosti za plánování, realizaci a zpětné hodnocení výuky pro dva učitele. Jinými slovy, nejčastěji přijde mladý začínající učitel, který se na tandemu domluví se zkušeným kolegou. Oba tak vlastně učí jeden předmět a každou hodinu spolu konzultují. Mladý učitel či učitelka nebo student či studentka se tak mnohem více zapojí do procesu výuky a nejde jen o pasivní hospitace. Nádherná myšlenka.

Jak to fungovalo dříve? Podobně, jen bez moderního názvu

Jasně. Studenti pedagogických fakult měli určitý počet hospitací, kdy se dívali na výuku zkušeného učitele. Následně pak realizovali své hodiny. Obojí probíhalo ve vzájemné kooperaci obou lidí. Učit mohli klidně zároveň. Prvotní hospitace, tedy sledování výuky kolegy, nebylo podle mého od věci. Prvně jsem se podíval a následně pak mohl ve spolupráci s daným učitelem vytvořit hodinu, která dává smysl. V podstatě jsme učili spolu a větší díl výuky byl samozřejmě na mně samotném. Všechno fungovalo a nyní učím už zmíněný dvacátý rok a práce mě stále baví.   

Moderní termíny pro vytahování peněz

Přesně tak. Uvádějící učitel za mě v minulosti dostal nějaké peníze navíc a jelo se dál. Dnes jsou v rámci tandemové výuky placeni oba učitelé, další zbytečný výdaj pro školu. To ale nikomu nevadí. Stejně tak se pořádají mraky kurzů pro tandemovou výuku, za které se vyhazují peníze. Ve vyhazování peněz za různá školení je školství neskutečným přeborníkem. Kompetence, cíle, evaluace a další vznešená slova. Katastrofa. Z mého praktického hlediska je to jen o tom, aby učitel byl schopen dát dětem co nejvíce a ty se učily. To je všechno. Vymýšlení nových nesmyslů ještě více degraduje současné školství, kdy se ustupuje dětem i rodičům a snižují se nároky na vědomostí žáků či studentů.

Zdroje info: Autor, https://www.ped.muni.cz/pedagogika/praxe/ucitelske-praxe/tandemova-vyuka

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.