01_dolary

Miliardáři se v USA vyhýbají placení daní

Nedávno zveřejněná analýza americké společnosti ProPublica ukázala, že nejbohatší Američané silně těží z mezer v daňových zákonících a faktu, že jsou zaměřeny na zdanění příjmů spíše než jmění. Pětadvacítka nejbohatších Američanů, včetně Jeffa Bezose, Michaela Bloomberga či Elona Muska, platila v letech 2014 až 2018 na federálních daních z příjmů velice málo, a někdy dokonce vůbec nic.

Nejbohatší platí málo

Analýza jasně ukázala, že skupina největších miliardářů zaplatila na daních pouhý zlomek svého celkového majetku, konkrétně 13,6 miliardy dolarů na federálních daních z příjmu v období, kdy se jejich celkové čisté jmění zvýšilo o 401 miliard dolarů.

Dokumenty odhalují zásadní problém amerického daňového systému, neboť lidem jako Jeff Bezos, Michael Bloomberg, Warren Buffett či Elon Musk pomáhá těžit ze spletité sítě mezer v daňovém zákoníku. Velká část bohatství, které nashromáždí, jako akcie společností, rekreační domy, jachty apod., se nepovažuje za zdanitelný příjem, dokud se tato aktiva neprodají a nerealizuje se zisk. A i v takovém případě existují v daňových zákonech mezery, které mohou omezit daňovou povinnost minimalizovat.

02_dolary2

Foto: Pixabay

Podaří se Bidenovi tento stav změnit?

Právě problém se zdaněním ultra-bohatých je jedním z témat Bidenova prezidentstí. Prezident Biden se nyní snaží přepracovat daňový zákoník tak, aby velké korporace a bohatí platili na daních víc. Bidenova administrativa zatím navrhla zvýšit mezní sazbu daně z příjmu na 39,6 procenta ze současných 37 procent.

To hlavní je ale zavedení „daně z bohatství“, tu zatím prezident Biden pouze zvažuje a není jisté, jestli k ní nakonec v rámci svého současného funkčního období přistoupí. Právě ona je však zásadní. Jak finanční analytici upozorňují, zvýšení sazby daně z příjmu fyzických osob o 2 procenta nebo o 10 procent nebude pro multimiliardáře znamenat žádný podstatný rozdíl, jde totiž o bohatství, nikoliv o příjmy.

Zdroj informací: https://www.nytimes.com/2021/06/08/us/politics/income-taxes-bezos-musk-buffett.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

1 komentář

  1. lubajs Odpovědět

    O tom pochybuji. Boháči nadarmo neplatí stranám a politikům volební kampaně. Boháči za to očekávají, že jim ty strany a politici půjdou na ruku a ne, že jim budou zvyšovat daně, či je jinak šikanovat. Naopak pro blaho boháčů se přizpůsobují zákony. Je to něco za něco.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *