Nvidia sesadila Microsoft z trůnu a je nejhodnotnější firmou na světě

V předchozích letech suverénně vládl tomuto žebříčku Apple. Po několika letech ho na čele vystřídal Microsoft a dlouho to vypadalo, že převezme otěže . Za propad společnosti Apple mohly problémy s chytrými hodinkami a úbytek poptávky po iPhonech na čínském trhu, který je pro kalifornskou společnost velmi důležitý. Microsoftu se naopak vydařila investice do umělé inteligence. Vedle souboje těchto dvou gigantů se tiše plížila další americká společnost pod názvem Nvidia. Americký výrobce čipů a procesorů vsadil rovněž na umělou inteligenci, což se mu nyní zúročilo a firma předskočila Apple i Microsoft a je na prvním místě v žebříčku.

Nvidia – Nejrychlejší nárůst z 2 na 3 biliony

Nvidia píše neuvěřitelný příběh. Od začátku roku vzrostly akcie o 150 procent, a pokud se podíváme pět let dozadu, tak dokonce o 3 000 procent. Dalším obdivuhodným milníkem je rychlost dosažení hodnoty z 2 bilionů na 3. Zatímco Applu trvalo 718 pracovních dnů, aby této mety dosáhl, Microsoftu 649 dnů, Nvidii to zabralo pouhých 96 dnů. Tento neuvěřitelný posun zaskočil nejenom analytiky, ale i samotné investory a bude velmi zajímavé sledovat, kdo bude lídrem na konci roku.

Kdo bude králem na konci roku?

Všechny tři společnosti rozjely velkou hru. Microsoft potvrdil svou budoucnost v oblasti AI tím, že oznámil spolupráci s OpenAI a dalšími společnostmi. Již nyní měly být v prodeji notebooky a osobní počítače s chatbotem Copilot+, který má pomoci uživateli zjednodušit práci. Kvůli kontroverzní funkci Recall a obavám uživatelů se Microsoft rozhodl odložit plánované vydání těchto přístrojů.

Dlouhotrvající mlčení ze strany Apple bylo nedávno prolomeno. Na nedávné konferenci konečně představil uživatelům spolupráci v oblasti AI pod názvem Apple Intelligence. Uživatelé si budou nově moci vychutnat prvky umělé inteligence i služeb ChatGPT zdarma. Obavy z bezpečnosti vyvrací kalifornský gigant tvrzením, že před použitím služeb ChatGPT se hlasová asistentka Siri zeptá uživatele, zda chce využít služby chatbota.

Nvidia má zase výhodu v tom, že právě těmto společnostem i výrobcům počítačů může vyrábět potřebné čipy, které jsou nezbytné pro chod umělé inteligence.

Zdroj: https://www.reuters.com/markets/us/nvidia-becomes-worlds-most-valuable-company-2024-06-18/https://www.bbc.com/news/articles/cyrr40x0z2mo

Náhledové foto: Pixabay