Luxusní bydlení v Praze: Lidé volí buď menší byty, nebo domy mimo centrum

Bydlení v Praze je do značné míry specifické. Aktuálně dochází k tomu, že ceny bytů především v centru města se dostaly na historické maximum. Tato informace se přitom netýká jen pořízení bytů jako takových.

Drahé jsou také pronájmy. Jen pro představu můžeme uvést několik čísel. Vždyť cena za pronájem v centru města, konkrétně v Praze 1, se vyšplhala až na 433 korun za 1 m2. V Praze 9 přitom činí “pouhých” 297 korun za 1 m2.

Ceny jsou tedy poměrně vysoké. Vždyť byty v Praze jsou dražší než třeba v Madridu či Paříži. Lidé volí pro někoho možná trochu méně tradiční, ale logická opatření. Jaká?

Malé byty jako stále žádanější artikl

Doby, kdy byly žádané hlavně prostorné byty, jsou zřejmě pryč. Mohou za to pochopitelně vysoké ceny nemovitostí. Jasně, existují i ojedinělé byty na prodej v Praze s vyšší výměrou, které jsou rychle prodány, nicméně více se prodá právě jednopokojových a dvoupokojových bytů.

Obrázek:Luxusní byty k prodeji v Praze. Zdroj: tide.cz

Přes 70 % lidí žádá samozřejmě především z ekonomického hlediska bydlení v takovýchto malých bytech. Hovořit přitom nemusíme jen o hlavním městě. Podobně se situace vyvíjí také v Brně, Plzni či Olomouci. V minulosti se hledaly malé byty o výměře kolem 70 m², dnes jde o bytové jednotky, které jsou zhruba o 20 metrů v průměru menší.

Trend je takový, že výměry požadovaných bytů jdou stále směrem dolů. Jen pro představu pár dat, jež uvádí největší pražský developer, kterým je společnost Central Group. Byt o dispozici 1+kk má výměru okolo 30 m². Ještě před třemi roky byla výměra o nějakých 5 m² větší. Byt o dispozici 2+kk je velký 54 m², přičemž před 3 lety měl o 6 m² více.

Malometrážní byty v nabídkách developerů jsou

Někteří developeři se pochopitelně snaží situaci přizpůsobit a nabízejí malometrážní byty. Zájem o ně samozřejmě je. Jedná se o byty s dispozicí i 17 či 18 m². A na kolik v průměru vyjde 1 m² v některém z takovýchto nových bytů? Cena se pohybuje dle údajů různých realitních kanceláří okolo 102 000 korun. Mnohdy toto malé drahé bydlení vyhání lidi z Prahy. Ti hledají klid, ale zároveň dostupnost centra.

Ve Středních Čechách se začíná stavět

Připravenost středočeských obcí na nápor většího množství lidí je velmi diskutabilní. Přesto se v mnohých oblastech staví a plánuje. Výstavba rodinných domů je tady enormní a dá se říct, že i rekordní. Od roku 2017 se zahájila výstavba celkem 2259 rodinných domků. Oproti roku 2016 je rozdíl 20%.

A jak jsou na tom ceny pozemků v této oblasti? Data z roku 2017 hovoří o cenách oscilujících mezi 750 až 3 000 korun za m². Pokud si tedy vezmeme pozemek o výměře 1 000 m², dostaneme se na cenu od 750 000 do 3 000 000 korun. To už jsou na stavební začátky poměrně solidní peníze. V současné době lze předpokládat, že jsou ceny ještě mnohem vyšší. Jen pro srovnání, stavební pozemky v Praze se v roce 2017 cenově pohybovaly od 4 000 do 10 000 korun za 1 m². Jejich prodej je ovšem i nyní minimální.

Čtvrti v centru města se postupně vylidní

Lukrativní čtvrti v Praze se vylidní v důsledku takzvané suburbanizace. Ostatně sehnat takový byt k pronájmu v Praze do 13.000 Kč bez poplatků je takřka nemožné.

Obrázek:Zde se pronajímá jeden z levnějších bytů. Zdroj: tide.cz

Lidé se stěhují na okraj velkoměst, kde je bydlení dostupnější. Vznikají nejen klasické nové domy, ale i řadovky, jež zrovna do lokalit na venkově ne úplně sednou. Centrum města začínají zaplavovat domy, které jsou často neudržované a nikdo v nich nebydlí. Může za to i drahé bydlení v Praze. Situace se ale nejspíše v dohledné době nijak razantně měnit nebude.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.