Poštovní poukázky – zjistěte, která vám přinese peníze a za kterou musíte platit

A, B, C – běžná označení, která si na poštovních poukázkách můžete všimnout. Víte ale, na kterou z těchto poukázek se těšit a která vás naopak o peníze připraví? Peněžní poukázky jsou běžně používanou formou platebního převodu. Pravda, dnes již celkem zastaralým a ve srovnáním s převodem peněz z účtu na účet také drahým. Pojďme se podívat na jednoduchý přehled poštovních poukázek.

Poštovní poukázka typu A

Tuto poukázku použijete tehdy, když chcete někomu poslat peníze na účet. V takovém případě na poukázku musíte vypsat předepsané údaje – jako je instituce, které peníze posíláte, její číslo účtu, variabilní symbol a samozřejmě také částku, kterou posíláte. Takto vyplněnou poukázku odevzdáte na poště, kde zaplatíte kromě samotné částky uvedené na poukázce také cenu za tuto službu.

Poštovní poukázka typu B

Tak na tuto poukázku se můžete těšit. Znamená to, že vám někdo posílá peníze ze svého účtu. Vy pak jdete s touto poukázkou na poštu, odevzdáte ji na přepážce a částka uvedená na této poukázce vám bude vyplacena v hotovosti. Typicky tak mohou společnosti posílat peníze za různé přeplatky na pojistném, za energie a podobně.

Poštovní poukázka typu C

Tady dochází k převodu peněz v režimu hotovost – hotovost. To znamená, že peníze, které jsou posílány, jsou vyplaceny v hotovosti. Hotovost je také to, co si příjemce poukázky nechá vyplatit.

Poštovní poukázka typu D

Jedná se o poukázku, v rámci které se úhrada poukázané částky děje v hotovosti. Také příjemce si poukázanou částku vybere v hotovosti, ale má na to omezenou lhůtu. Ta je do jednoho pracovního dne ode dne podání.

Moderní způsoby placení

Poštovní poukázky jistě mají své nezastupitelné místo na trhu. Avšak existují mnohem pohodlnější a rychlejší způsoby převodu hotovosti. A tím je jednoduché poslání peněz z účtu. Nemusíte chodit do banky (resp. na poštu) a peníze pošlete v rámci internetového bankovnictví z pohodlí domova a v řadě bank také zdarma (v závislosti na tom, jaké má banka podmínky).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *