Vyhráli jste peníze? Od určité částky musíte výhru zdanit

Všichni toužíme po tom, abychom vyhráli větší finanční částku, která by nám umožnila splnit své sny. Nemuset chodit do práce, mít nádherné bydlení, cestovat a jednoduše si užívat. Víte ale, jak je to s případnou výhrou a daněmi? Musíte částku, kterou jste vyhráli zdanit nebo ji zavést do daňového přiznání? To si uvedeme v tomto článku.

Co říká zákon?

Případný výherce finanční částky v České republice na danění vůbec myslet nemusí. Příjmy  z loterií, sázek a podobných her jsou od daně z příjmů osvobozeny. Má to svou logiku – tyto peníze již jednou zdaněny byly, a to tehdy, když jste například sázkové kanceláři platili za to, že si vsázíte. Avšak pozor. Existují speciální případy, kdy je potřeba výhru zdanit. Důležité je to, v čem jste vyhráli.

Co je hazardní hra?

Pokud vyhrajete z hazardních her, daně platit nemusíte. Aby se skutečně jednalo o hazardní hru, musí být splněny dvě podmínky. První podmínkou je to, že musíte vložit své peníze, přičemž nikdy nemáte zaručeno, že za ně něco dostanete zpět. A druhou podmínkou je to, že svou výhru jste získali ne na základě svých schopností, ale zcela nebo zčásti díky náhodě. Pokud nejsou obě podmínky splněny, jedná se o spotřebitelskou soutěž – a z té se daně platí.

Kdy se výhry zdaňují?

Pokud se účastníte hry v kasinu nebo třeba sázkové společnosti, jejichž povolení nebylo uděleno v rámci Evropské unie (respektive toto povolení bylo uděleno mimo Evropský hospodářský prostor), pak musíte případnou výhru zdanit. Výjimkou je to, že taková společnost má smlouvu o zamezení dvojího zdanění s ČR. Výhry ze spotřebitelské soutěže (televizní soutěž, znalostní, internetová) se daní pouze v případě, že přesáhnou 10 000 Kč. Takovou výhru je pak potřeba uvést v daňovém přiznání.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *