Krize na Blízkém východě má stále větší dopady

loď

Důvodem změny tras u některých velkých lodí je především konflikt na Blízkém východě. Některé lodě se staly terčem útoku v Rudém moři, nyní se proto tomuto místu vyhýbají a volí tak cestu delší, kolem Afriky.

Dražší průplav

Lodě, které se budou snažit Suezským průplavem projet si budou muset výrazně připlatit. Tranzitní poplatky se mají zvýšit až o patnáct procent. Některé lodní společnosti jako je například Maersk či Hapag LIoyd si svoji vlastní trasu už našly. I když je jejich cesta delší a nákladnější, míjí Suezský průplav a odklání se bezpečněji kolem Afriky přes mys Dobré naděje. Chtějí se tak vyhnout nejen platbám, ale především útokům raket a dronů. Na povstalce, kteří je odpalují v současné době míří i útoky USA, Británie a jejich spojenců. Ty však zatím nebyly schopny nebezpečí zcela eliminovat.

Suez

Foto: Pixabay

Dodávka zboží bude trvat nejen delší dobu, ale bude díky nákladům a lodní dopravu i výrazně dražší. Výrazné ztráty však vznikají také Egyptu. Jeho roční příjmy ze Suezského průplavu činily za loňský rok 10,25 miliardy dolarů, v přepočtu tedy 231 miliardy korun.

Připravme se na zdražování

Pro Egypt jsou příjmy ze správy Suezského průplavu velmi důležité a lze očekávat, že se bude všemožně snažit zabránit dlouhodobému omezení dopravy přes Suez. V každém případě lze ale očekávat, že aktuální situace na Blízkém východě bude v případě, že nedojde k jejími zklidnění, stále více ovlivňovat i ceny v obchodech u nás. A v případě, že by došlo naopak ke zhoršení situace, dopady by byly ještě mnohonásobně závažnější.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/egypt-suezsky-pruplav-lode-dopravci-husiove-jemen-blizky-vychod-doprava.A240117_130714_eko-doprava_jadv

https://www.middleeasteye.net/news/egypt-credit-outlook-negative-suez-canal-revenues-drop

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.