Nižší DPH. Co přinese a co zlevní

Daně

V pátek se poslanci v Poslanecké sněmovně dohodli na snížení DPH na některé položky. Dnes se společně podíváme, co tato změna přinese. Pojďte se podívat, co pravděpodobně zlevní.

Kompenzace za EET

Vláda se rozhodla rozšířit EET na všechny zbývající podnikatele, kteří přijímají platby při své činnosti. Novela platby DPH tak má být součástí těchto snah, přičemž má sloužit jako jakási kompenzace podnikatelům, již nově budou muset instalovat příslušenství k EET a online platby evidovat. Novela již byla schválena v dolní sněmovně našeho parlamentu. Teď jsou na řadě senátoři. Vláda však zde nemá většina, a tak je možné, že bude PS PČR přehlasována toto komorou. To by však nemělo zabránit přijetí změn. Jen jejich oddálení. Po případném neschválení senátory musí totiž Poslanecká sněmovna přehlasovat horní komoru 101 hlasy. Účinnost změna se tak plánuje asi na první čtvrtletí roku 2020.

10% sazba

Jde o nejnižší sazbu DPH. Právě do ní přibudou nová odvětví. S tím již počítalo ministerstvo financí před rokem. Společného mají tyto položky lidskou práci. Jde totiž o služby s vysokým podílem lidské práce. Nově zde naleznete úklid vnitřních prostor a mytí oken, opravy obuvi, opravy oděvů, opravy jízdních kol, kadeřnické služby nebo domácí péči o děti, staré a nemocné občany.

Také vodné a stočné a knihy

Poslanci se také dohodli na další části, které byly v původním návrhu vlády. Výdaje na vodné a stočné budou pravděpodobně nižší. Minimálně zaplatíte méně na dani. Právě vodné a stočné totiž bude další položkou ve snížené 10% dani z přidané hodnoty. Slovy zákona – dodávka pitné vody. Například balená voda tak zůstane daněna 15 %. Mimochodem tuto změnu navrhovali již dříve senátoři. Tehdy však vláda snahy nepodpořila. Chtěla je udělat až s další vlnou EET a sama. 10% daň se bude také nově týkat e-knih a audioknih. Sazba bude tak stejná pro všechny formy knih. Tištěné, mluvené i e-knihy. Tento návrh však nepochází z pera vlády. Jde o pozměňovací návrh opozice. Jeden z mála, které podpořila vládní koalice. konkrétně na něm pracovala Věra Kovářová z poslaneckého klubu hnutí Starostů a nezávislých.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.