Jaké typy úvěrů existují

V dnešní době mnoho domácností půjčuje peníze prostřednictvím úvěrových produktů u bank i nebankovních poskytovatelů půjček. Proto si dnes shrneme, jaké typy úvěrů, které běžně domácnosti využívají, existují. Jaké jsou jejich výhody, nevýhody a charakteristiky. To vše se dnes dozvíte. Pojďme na to.

Spotřebitelské půjčky

Jde o nejčastější typ půjčky. Nejvíce pak neúčelové spotřební úvěry. Při tomto typu úvěrů si půjčujete u banky či jiné společnosti a zároveň nemusíte sdělovat na co. Nic vás tedy neomezuje a můžete použít takto získané prostředky na cokoli. Výhodou je dostupnost, jelikož každá banka tuto půjčku nabízí a můžete využít online formuláře. I vzhledem k rozhodování se mezi množstvím nabídek je výhodné, že na tomto trhu panuje velká konkurence. je tedy z čeho vybírat. Většinou vás banky či společnosti prověřují v registrech dlužníků. Nejste-li zde vedeni, dostanete bez problémů úvěr u kamenné banky. To je většinou méně rizikové než u úvěrové společnosti. Nepotřebujete ručitele a většinou můžete půjčku splatit dříve.

Kontokorent a kreditka

Možná se vám to nezdá, ale i zde jde o druh půjčky. Při kontokorentu čerpáte od banky, když potřebujete například zaplnit mezeru, než vám přijde pravidelný příjem. Navíc pokud máte kontokorent, banka vás bere jako solidního klienta (pokud máte dobrou platební morálku) a například v budoucnu vám snadněji udělí například hypotéku. Pozor však na to, že kontokorent nezná žádné bezúročné období. Platíte tedy za půjčku již první den a měli byste tedy co nejrychleji peníze na účet vrátit. Kreditka pak umožňuje čerpat kredit, který můžete vrátit v bezúročném období (zpravidla měsíc). Pokud to nestihnete, až poté se počítají úroky. Kreditní karta je také výhodná například na platby přes internet a podobně.

Hypotéka

Mezi tradiční druhy úvěrů patří také hypotéka, tedy úvěr, kdy si na nemovitost půjčíte peníze od banky a zároveň dáváte k této nemovitosti (či jiné) bance zástavní právo. Ta jej pak může uplatit, pokud hypotéku nesplácíte. Existují dva druhy. Klasická nebo americká hypotéka. Ta první se užívá jen na nákupy nemovitostí, většinou k bydlení. Naopak peníze získané z americké hypotéky lze použít na vše. Nic vás neomezuje. Americká hypotéka však má vyšší úrokové sazby. U obou ručíte nemovitostí, přičemž potřebujete i nějaké vlastní prostředky. Bývá to:

  • 30 % z ceny nemovitosti, kterou ručíte u americké hypotéky a
  • 10 % u klasické hypotéky.
Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.