Pohovor

Jak bezpečně zvládnout pracovní pohovor

Plánujete změnit zaměstnání nebo se čerstvě po škole hodláte poprvé zapojit do pracovního procesu? V tom případě se pracovnímu pohovoru bohužel nevyhnete. Z průzkumů veřejnosti vyplývá, že jde o jeden z nejvíce stresujících okamžiků, který dokáže rozhodit i věčně pozitivně naladěné jedince. Pokud vás v dohledné době pohovor také čeká, určitě uvítáte několik tipů a triků, které vám pomohou k jeho úspěšnému zdolání.

Nepodceňujte přípravu na pracovní pohovor

Chodíte na pohovory ledabyle a mnohdy ani nevíte, na jakou pracovní pozici se hlásíte? V tom případě se nemůžete divit, pokud se ve většině případů dočkáte negativních odpovědí. Lidé si to často neuvědomují, ale právě poctivá příprava je základním kamenem úspěchu. Díky tomu už totiž můžete sami dopředu eliminovat všechny inzeráty, na které se nehodíte. Zároveň si uděláte obrázek o tom, jestli vám může konkrétní firma a nabízená pozice něco nabídnout.

Hledejte informace o firmě všude, kde to bude možné

Pokud se chystáte na pracovní pohovor do firmy „Alfa“, určitě je potřeba důkladně prostudovat jejich webové stránky, recenze klientů nebo jakékoli další zdroje, které se v online prostoru nacházejí. Mezi prvními otázkami během pohovoru se většinou nachází i ta, proč jste si vybral/a zrovna tuto společnost. S jakou odpovědí vyrukujete, jestli o ní vůbec nic nevíte?

Neméně důležitá je také volba oblečení. Ta by totiž měla odpovídat nabízené pracovní pozici. Když si ovšem nevíte rady, mějte na paměti, že oblekem v případě pánů a kostýmkem v případě žen nikdy nic nezkazíte.

Platí, že se slušností nejdál dojdete

Procházíte vstupní halou firmy, která může a nemusí být vaším novým působištěm, a po cestě narazíte na skupinku několika osob? Pamatujte na slušné vychování a všechny (nejlépe s úsměvem) pozdravte. Nikdy totiž nevíte, jestli právě oni nebudou rozhodovat o vaší budoucnosti a když se vám podaří zaujmout na první dojem, máte půl práce za sebou.

Určitě vám nemusíme připomínat, že na pracovní pohovor je potřeba dorazit včas, nejlépe takových pět minut před stanoveným termínem. Opozdilce dnes totiž nikdo nezaměstná. Stejně tak osoby, které se z pracovního pohovoru omluví několik minut před stanoveným termínem.

Zdravé sebevědomí ničemu neublíží, ba naopak

Samozřejmě nesmíte působit jako namyšlení suveréni, ale všeobecně platí, že zdravé sebevědomí vám může hodně pomoci. Pamatujte, že určité kvality už jste prokázali tím, že si vás společnost pozvala na ústní pohovor, proto se nemáte za co stydět. Hoďte tedy stres za hlavu, správně podejte ruku a mluvte dostatečně nahlas.

Jednoslovné odpovědi nesmí být na pořadu dne

Potenciální zaměstnavatel se o vás na pracovním pohovoru chce dozvědět maximum. Toho docílíte jedině tím, že opustíte komfortní zónu a budete odpovídat víceslovnými větami. Nenásilnou formou sdělte své přednosti a dívejte se osobě na druhé straně stolu do očí. Nevyplatí se příliš hanit své předchozí zaměstnavatele, protože vyvoláváte dojem, že takto můžete v budoucnu mluvit i o těch následujících.

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *