Televize přes anténu – kdy se bude vypínat signál

Televize

Možná jste to již zaznamenali. Delší dobu již plní veřejný prostor výzvy k tomu, abyste měli na paměti, že televize se digitalizuje a přechází na nový způsob vysílání. Pokud tedy chytáte televizní signál přes anténu, pojďte se podívat, kdy vám vypnou signál, a co dělat, abyste i poté mohli sledovat vaše oblíbené stanice.

Kdy přestanete chytat TV?

Vypínání signálu, který chytáte přes DVB-T začíná již koncem listopadu. Jako první přijdete o Českou televizi z vysílačů Praha – Žižkov a Cukrák. Celý proces přechodu na DVB-T2 bude trvat až d půlky následujícího roku. Naposledy se vypne Česká televize na jihu Moravy. Nejde však jen o veřejnoprávní televizi. Soukromé tuzemské stanice používají k svému vysílání DVB-T v multiplexu 2 nebo 3. I tyto stanice začnou vypínat své pokrytí. Konkrétně od 8. ledna 2020 (opět Žižkov a Cukrák). Pokud chcete vidět, kdy bude signál vypnut právě vám, v konkrétní oblasti, podívejte se na stránky ministerstva průmyslu a obchodu. www.televizezadarmo.cz. Již nyní však můžete zažívat různá omezení. například Česká televize již vypnula programy v HD kvalitě.

Je vaše TV schopna přechodu?

Jak poznáte, že váš přístroj je způsobilý k tomu, aby mohl chytat signál i po přechodu na DVB-T2? Nové televize již tuto vlastnost mají a jde o samozřejmost. Pokud si tedy v této době kupujete novou TV, na 99 % bude chytat signál i po roce 2020. Máte-li však televizi již nějaký ten pátek, je důležité se podívat do specifikace přístroje. Najdete-li informaci o tom, že přístroj je schopný a kompatibilní s formátem DVB-T2 HEVC, máte vystaráno. Pokud nikoli máte dvě možnosti. Buď zakoupit set-top box, který musíte instalovat k televizi a pokud jich máte v domácnosti více tak vždy jeden set-top box na jednu televizi, nebo koupíte televizi zbrusu novou.

Změna antény?

Žádné změny antény nejsou třeba, nemusíte si tedy ani zakoupit anténu novou. Důvodem je, že se nemění vysílače, které k vám signál přivádějí, jen je budou muset přenášet jiným způsobem. Zapomeňte tedy například na různá otáčení antén a podobně. Jak bylo již řečeno, nic takového není potřeba. Zvláštní situace je však u společných antén, v panelácích či bytových domech. Zde úpravy nutné budou. Jde však o vcelku specifickou a náročnou úpravu, proto raději požádejte odborníka či správce domu. Jde o přeladění nebo výměnu kanálových vložek.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.