Co by se stalo, kdyby všichni lidé začali být vegetariány

vegetarián
Chov hospodářských zvířat představuje jednu z největších ekologických zátěží naší planety. Často se proto objevuje názor, že cestou k záchraně planety před globální změnou klimatu je maximální omezení konzumace masa. Je to ale skutečně tak?

Maso a jeho problémy

V současné době je roční spotřeba masa na Zemi 350 miliard kg. Z toho důvodů musíme chovat tolik zvířat, že tvoří 96 % všech savců na naší planetě. Tato zvířata produkují více než polovinu všech skleníkových plynů, které vznikají v souvislosti s výrobou potravin. Hmotnost všech domácích zvířat je ve skutečnosti dvojnásobná v porovnání s hmotností všech lidí na Zemi.
Problém je také v tom, že chov zvířat vyžaduje ohromné množství půdy, která by jinak mohla být volnou přírodou a jako taková také přispívat k absorpci uhlíku ve vegetaci. Z výše uvedeného se zdá být jasné, že přechod lidstva k vegetariánství bude mít pouze pozitivní efekt. Skutečnost je však o něco složitější.
dobytek
Foto: Pixabay

Dopady globálního zákazu masa

Realita je vždy velmi složitá a komplexní. Ve chvíli, kdy by se ze všech lidí stali vegetariáni, obrovské množství lidí by přišlo o práci. Je samozřejmě jasné, že část z těchto lidí by našla uplatnění zemědělství, neboť by bylo třeba nahradit maso co by zdroj bílkovin. Studie, která by vyčíslila dopady globálního zákazu masa na zaměstnanost však zatím neexistuje.
Dalším velkým problémem by bylo to, že na světě existují regiony, ve kterých neexistuje možnost nahradit maso rostlinnými produkty. Shodou okolností se jedná o regiony nacházejících se v zemích se slabou ekonomikou. Pro tyto země by to tak znamenalo, že by nebyli schopné nasytit své obyvatele, nemluvě o nevyhnutelném kolapsu jejich ekonomiky. Do problémů by se však začaly propadat i vyspělé země světa.
Je třeba si také uvědomit, že vztah člověka s hospodářskými zvířaty se budoval tisíce let a v dnešní době má většina lidí vztah ke zvířatům právě skrze zvířata hospodářská. Na druhou stranu je pravdou, že ve vyspělém světě by mělo vyřazení masa z jídelníčku výrazné zdravotní výhody, především by se snížil počet kardiovaskulárních chorob v populaci.
I když je globální zákaz konzumace masa samozřejmě nerealistický, není od věci čas od času podniknout takovéto myšlenkové cvičení, abychom si uvědomili, jak komplexní jsou vztahy, které vytvářejí náš svět.
Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.