Čeští zemědělci budou protestovat proti zboží z Ukrajiny

Traktor

Zemědělci napříč celou Evropou se bouří proti opatřením Evropské unie a rostoucím cenám. Silnice byly zablokovány například ve Francii, Belgii, Španělsku, Polsku nebo Maďarsku. K protestům se chystají přidat také čeští zemědělci. Stížnosti farmářů se mírně liší podle národnosti. Čeští farmáři se připojili do mezinárodního protestu agrárních organizací střední a východní Evropy. Těm vadí především zemědělská politika EU a dovoz levnějších produktů z Ukrajiny. Protest má vypuknout oficiálně 22. února u hraničních přechodů, kde se setkají se zahraničními kolegy. Část zemědělců má v úmyslu zablokovat Pražskou magistrálu v pondělí 19. února.

Hrozí opakování

Zástupci zemědělských organizací z Česka, Polska, Slovenska, Maďarska, Litvy a Lotyšska předložili své požadavky eurokomisaři pro zemědělství Januszi Wojciechowskému na okraji Varšavy. Jejich cílem je získat kompenzace za nová nařízení související s ochranou životního prostředí nebo lepší regulaci ukrajinského zboží v zemích Evropské unie, aby jejich produkty neohrozily tuzemské. Podle zástupců není jiná možnost domluvy než tímto způsobem. V případě, že Evropská komise nepředloží plán, hrozí opakující se blokády.

Protesty v Praze

Pár dní před blokádou na hranicích plánuje také část tuzemských zemědělců protestovat v Praze. Jejich cílem je ucpat magistrálu a upozornit tak na špatnou situaci tuzemského zemědělství. Zároveň požadují po ministrovi zemědělství, Marku Výborném (KDU-ČSL), aby česká vláda odstoupila od Green Dealu. Do Prahy by se odhadem mělo vydat 600 až 1 000 traktorů. Před ministerstvem plánují dojet kolem 6. hodiny ranní. Celá akce by měla trvat zhruba pět hodin, tedy do 11:00. Veřejná shromáždění jsou dle Listiny práv a svobod naprosto legitimní, takže dané protesty nemůže nikdo zakázat. Celá akce bude mít negativní dopad na pražskou dopravu, která nejspíše zkolabuje.

Petr Fiala a Marek Výborný budou ve čtvrtek 15. února jednat se zástupci zemědělců.

Protesty napříč Evropou

Poslední protesty otřásly Polskem, kde na určitých místech kolabovala doprava. Jenom v Poznani bylo zaznamenáno 1 400 traktorů. Celkem zde protestovalo 6 000 farmářů, kteří zapalovali světlice, petardy a nesli transparenty odsuzující Green Deal. Protesty a blokády byly zaznamenány i v ostatních městech Polska. V městě Bydgoszcz dokonce hořely pneumatiky, slámy a vlajky EU. Polským i maďarským zemědělcům vadí také levný dovoz ukrajinského zboží. Protesty se konaly ale také v západních zemích.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-zemedelske-organizace-stredni-a-vychodni-evropy-vyzvaly-k-demonstracim-40460502https://www.bbc.com/news/world-europe-68249099

Náhledové foto: Pixabay