Úraz na chodníku. Jak se právně bránit

Zlomená ruka

Ač nyní nejsou teploty nikterak zimní, již za pár chvil tomu může být úplně jinak. Klasické namrzlé chodníky pak mohou být velkým nebezpečím a my se dnes podíváme na to, jak se v případě takto způsobeného úrazu chovat. Jak se bránit právně? Jaké důkazy si obstarat? To vám ukážeme právě teď!

Co po pádu? Připravte si důkazy!

Pokud již spadnete a nedej bože si přivoláte úraz, máte možnost volat k zodpovědnosti vlastníka pozemku. Nepůjde však o nic jednoduchého, protože v případném sporu jste to vy, kdo musí prokázat, že zranění vzniklo jednáním či opomenutím vlastníka. Zde jsou tedy kroky, které byste měli učinit. Zaprvé – zkontrolujte svůj stav. O zdraví se zajímejte na prvním místě. Je-li to potřeba zavolejte si záchranou službu. Dalším krokem je dokumentace místa. Zkuste například nafotit místo, kde se úraz stal a jeho stav v době úrazu. Dalším krokem je určitě opatření lékařské zprávy, která by měla potvrzovat, že šlo o zranění na chodníku.

Nemám důkazy, co teď?

Pokud jste nemohli nebo prostě jen zapomněli zaznamenat důkazy, i tak se můžete právně bránit. Bude to však těžší. Z lékařské zprávy si najděte pracovníky, kteří pro vás jeli záchranou službou na místo. Od nich si pak vyžádejte cenná svědectví o stavu chodníku. Nejlépe písemně. Čím dříve je kontaktujete, tím lépe. Vzhledem k tomu, aby si všechno ještě dobře pamatovali.

Koho žalovat?

Koho žalovat nebo přinejmenším, kdo je odpovědný za stav chodníků? Mnoho lidí si mylně myslí, že jsou to majitelé domů, u kterých je daný úsek chodníku přilehlý. Není tomu však tak, respektive být nemusí. Za stav chodníku totiž odpovídá majitel pozemku, na kterém se chodník nachází a ve valné většině případů to tedy bude obec. Ta tedy má zajistit náhradu škody. Můžete se s nimi domluvit mimosoudně, nepůjde-li to, bude to právě obec, koho máte k odpovědnosti soudně volat.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.