Kdy se vás netýká odškodnění za úraz na pracovišti

Každého z nás někdy může potkat nepříjemnost v podobě pracovního úrazu, při kterém máte (většinou) právo na odškodnění. Zaměstnavatelé jsou proti tomuto riziku ze zákona pojištěni, takže peníze vám nevyplácí oni, nýbrž příslušné pojišťovny. Posuzování jednotlivých událostí je ovšem individuální a hodně záleží na příčinách úrazu. Existují totiž i takové případy, kdy na náhradu škody nárok nemáte. O jaké situace se jedná? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Kde není pracovní smlouva, není ani nárok na odškodnění

Spousta Čechů si souběžně při klasickém zaměstnání ještě přivydělává, aby byla na konci měsíce s penězi spokojena. V mnoha případech je ovšem vedlejší činnost prováděna na černo, čímž se sice zbavíte povinnosti přiznávat příjmy či platit zdravotní pojištění, nicméně v případě pracovního úrazu je na vás pohlíženo zcela nekompromisně. Pokud nemáte uzavřenou řádnou pracovní smlouvu, nárok na odškodnění se vás automaticky netýká.

Lidé pracující jako OSVČ sice vykonávají výdělečnou činnost naprosto legálně, nárok na odškodnění za pracovní úraz ovšem také nemají, pokud pravidelně neodvádějí určitou částku za připojištění.

Porušení pracovních povinností

Každý zaměstnanec je povinen dodržovat veškeré pracovní povinnosti včetně důrazu kladeného na bezpečnost. To znamená, že pokud vám zaměstnavatel poskytuje ochranné pomůcky, musíte je za všech okolností využívat. Pokud se tak nestane a následně dojde k úrazu, nemáte na odškodnění nárok. Jako příklad uveďme třeba pracovní pozice, při nichž je nutné nosit ochranné rukavice či respirátory. Samozřejmě je také důležité se řídit stanovenými postupy, jinak od pojišťovny opět nedostanete vůbec nic.

Užívání omamných látek na pracovišti

Práce pod vlivem alkoholu či drog je hrubým porušením pracovních předpisů a pokud na to zaměstnavatel přijde, může vás okamžitě vyhodit. Kromě toho jsou omamné látky také velice nebezpečné, snadno pak může dojít k úrazům. Je ovšem více než jasné, že na odškodnění za pracovní úraz v tomto případě nárok samozřejmě nemáte.

Úmyslné zranění je pojistným podvodem

Mezi občany České republiky se stejně jako všude jinde ve světě najdou tací, kteří zkoušejí pojišťovnu napálit. To znamená, že si pracovní úraz přivodí schválně a následně čekají, že se na to nepřijde a ještě dostanou odškodné. Pokud to ale pojišťovna zjistí (a ona to určitě zjistí), nejen, že vám nevyplatí ani korunu, ještě vás může obvinit z pokusu o pojistný podvod.

Zranění si přivodíte až po pracovní době

Když mají firmy práce až nad hlavu, často přemlouvají své zaměstnance, aby zůstali nad rámec běžné pracovní doby a dokončili úkol v termínu. V takovém případě ovšem hrozí, že pokud dojde k pracovnímu úrazu, pojišťovna vám rovněž nic nezaplatí. Záleží na konkrétní situaci a konkrétní domluvě se zaměstnavatelem.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.