Masarykův dukát: Zlatá připomínka jedinečného muže a 100 let vzniku Československa

Masarykův dukát

Za několik dní tomu bude přesně 100 let, co vzniklo samostatné Československo. Tato kapitola se do dějin napsala zlatým písmem a prakticky všichni si připomínáme tento moment v rámci státního svátku. Letos bude ovšem atmosféra ještě pikantnější, jelikož výročí má už dvě nuly. Oslavit svátek je jedna věc a připomenout si jej fyzicky druhá. Památku na tento mezník v dějinách naší země můžete mít vskutku originální. Stačí si pořídit slavný Masarykův dukát. Že jste o ničem takovém neslyšeli? Pak jste na správném místě. Prozradíme vám totiž o této minci mnohem více informací.

Národ s obrovskou tradicí opět na scéně!

Češi i Slováci hráli vždy v Evropě hlavní role, a to jako jeden národ. Vždyť jsme to byli my, kdo dal vzniknout prvním stříbrným mincím. V Kutné Hoře se stříbrné mince razily skutečně ve velkém. Pražské groše byly známé po celém tehdejším světě. To samé platí o tolaru z Jáchymova. Česká koruna se za první republiky stala jednou z nejsilnějších měn. Mimo jiné se v Československu razily také slavné svatováclavské dukáty.

Masaryk nechtěl mít portrét na každé minci

Na Masarykův popud mincovna nerazila jen mince s podobou prvního československého prezidenta. Právě on chtěl dát zapomenout na rakouskouherskou tradici, kdy na každé minci musela být podobizna císaře. Tím pádem získali dokonalý prostor všichni nejznámější umělci té doby. Jen namátkou bychom mohli jmenovat takové persony, jako jsou Max Švabinský, Otakar Španiel, Josef Šejnost či Alfonz Mucha. Všichni považovali možnost mít své dílo na mincích i bankovkách za velkou čest.

Masarykův dukát

Masarykův dukát jako připomínka této zlaté doby

Význam slavných času dnes symbolizuje právě Masarykův dukát. V čem je tato mince výjimečná? Formát má tradiční a fakticky odpovídá jednokorunové minci. Ostatně už za dob Karla IV. se razily mince totožného charakteru. Masarykův dukát váží 3,49 g a vyznačuje se mimo jiné tradiční ryzostí, a to 23,6 karátů. Už na první pohled je typický spoustou krásných detailů, na nichž si specialisté z Pražské mincovny dali skutečně záležet. Ruční práce je jedinečná a reliéf zcela unikátní. Ručně leštěná razidla zajišťují ražbu té nejvyšší jakosti. Mincovní plcha je typická až zrcadlovým leskem. Sami se při pohledu na minci uvidíte!

Působivá kompozice dukátu

Designově se jedná o unikát z dílny akademického sochaře Vladimíra Oppla. Tento známý umělec je ostatně autorem nejkrásnější zlaté mince pro rok 1999 a také nositelem řádu T.G.M. Kompozice Masaryková dukátu našla inspiraci právě ve slavném státním řádu. Na lícní straně vyniká portrét prvního prezidenta Československa, který je zachycený z profilu. Na rubu je umístěn slovenský dvouramenný kříž a pod ním český lev. Jinak v levém sektoru mincovní plochy spatříte moravskou šachovanou orlici a puncovní značku. V pravé části je logicky slezská orlice černé barvy a unikátní značka Pražské mincovny.

Nákup sady s dukátem neodkládejte!

Zlatý dukát se samostatně neprodává, nicméně seženete jej v typické sadě. Ta pojímá jak samotnou minci, tak i stříbrný odražek o totožné hmotnosti a stejném provedení. Součástí sady je pochopitelně certifikát disponující bezpečnostními prvky. Vytištěn je na specifickém papíře ve státní tiskárně cenin. Světová numismatika s Masarykovým dukátem musí počítat, jelikož se jedná o minci vysoké kvality raženou s minimálním nákladem. Vzniklo fakticky pouhých 1000 kusů. Proto se vyplatí jednat rychle, jelikož je pravděpodobné, že několik dní dojde k vyprodání této památeční mince. Dukát si můžete exkluzivně pořídit v numismatické prodejně nacházející se v Obecním domě v Praze. Online si jej neprohlédnout na zlate-mince.cz.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.