Evropská léková agentura: Ivermektin nedoporučujeme

Léky

Hodně se s léčbou koronaviru skloňuje jeden název. Jde o lék ivermektin. Názory na něj jsou různé. Nyní se k němu vyjádřila také Evropská léková agentura (EMA). Co ohledně ivermektinu říká? Doporučuje jej?

Co vlastně ivermektin je?

Možná by bylo záhodno nejdříve říci, co to vlastně ivermektin je. Média tento pojem hojně používají, je dobré si jej však vyjasnit. Jde totiž o přípravek, který se používá při boji s parazity. Používá se jak v medicíně lidské, tak i veterinární. U lidí často slouží jako bojovník proti elefantiáze nebo říční slepotě. Používá se však také jako lék pro parazitům napadajícím skot a ovce.

Je dobré používat ivermektin proti covidu?

Tímto lékem se nyní zabývala také Evropská léková agentura (EMA), protože se v souvislosti s covidem rozšířily názory, že tento antiparazitický lék lze využít jako lék i prevenci proti covidu-19. Jak laická, tak zejména odborná veřejnost je tímto problémem značně rozdělena. Jedna část tvrdí, že účinky ivermektinu nejsou prokázané. Druhá skupina však experimentovat s tímto lékem doporučuje. EMA v pondělí 22. března vydala na svých webových stránkách vyjádření, dle kterého nedoporučuje ivermektin pro léčbu ani prevenci onemocnění covid-19. Toto její doporučení se zakládá na dosavadních lékařských studiích. Doporučení obsahuje také informace, že výzkum léku by se dále měl testovat, avšak v řádném procesu klinického testování, nikoli tedy na pacientech.

Ivermektin nedoporučuje ani jeho výrobce

Podobné stanovisko zaujal například také americký centrální lékový úřad – Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Stejně jako FDA či EMA nedoporučuje k léčbě covidu-19 ani sám výrobce tohoto léku společnost Merck. Merck. Americký výrobce ivermektinu říká, že analýza dat, které jsou k dispozici nedokládá účinnost antiparazitického přípravku v boji s covidem.

Kde vidí EMA problém

A kde tedy evropský regulátor léčiv vidí problém? EMA konstatuje, že ivermektin je v malých dávkách snášen při aplikaci proti jiným onemocněním dobře. Jeho vedlejší účinky se však mohou razantně zvýšit při vyšších dávkách. Právě vyšší dávky jsou však pro plíce zasažené koronavirem potřebné. Malé dávky ivermektinu organismu napadenému covidem nepomohou.

Zdroj info: ČTK
Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.