Škody z nehod jsou stále vyšší, povinné ručení zdražuje

Nehoda

Přišla vám nová platba za povinné ručení a vy se na ni díváte s otevřenými ústy? Pokud ano, pak vězte, že na vině může být spousta různých aspektů. Tento finanční produkt mohou samozřejmě zdražit konkrétní pojišťovny, nicméně na vině jsou často také vyšší škody plynoucí z dopravních nehod. Mezi tradiční argumenty pojišťoven patří také to, že se zvyšují ceny samotných vozidel, což se logicky promítá do cen za jejich opravu.   

V minulém roce vzrostla cena zhruba o 3 %

Česká kancelář pojistitelů uvedla, že se cena povinného ručení v meziročním měřítku šplhá o 3 % nahoru. Jen pro zajímavost uvedeme také průměrnou výši povinného ručení, která činila v loňském roce 3066 korun. A jak jsou na tom podle ČKP průměrné škody? Ty na majetku byly vyčísleny na 44 000 korun a na zdraví 380 000 korun.

Intenzivnější je růst škod

Když se podíváme na růst ceny povinného ručení a růst škod, zjistíme, že druhý jmenovaný je mnohem progresivnější. Drtivou část škod stojí ty na zdraví člověka. Zajímavé jsou také další počty. V tuzemsku ročně způsobí škodu zhruba 34 klientů na celkem 1000 pojištěných vozidel. Pozoruhodný je i fakt, že u osmnáctiletých řidičů způsobí nehodu fakticky každý pátý. Tato situace je také do jisté míry alarmující.

Kolik vybraly pojišťovny na pojistném ručení v minulém roce?

Jinak pojišťovny dokázaly vybrat na povinném ručení v loňském roce více než 20 miliard korun. Meziroční vzrůst se pohybuje okolo 3 %. Havarijní pojištění bylo z hlediska celkové části poněkud nižší, jednalo se o více než 17,7 miliardy korun. Data pochází z listopadu loňského roku. ceny aut nejspíše ještě porostou, za což mohou jak dražší komponenty, tak třeba také testování osobních aut. Jako koncoví zákazníci bychom tedy se zvyšujícími se cenami bezesporu počítat.

Zdroj info: Česká kancelář pojistitelů

Náhledové foto: Indypendenz / Shutterstock

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.