V roce 2022 si Češi odnesli z lesa bohatství za miliardy

houba

Houbaření nebo sbírání borůvek jsou oblíbené činnosti Čechů. Kdo by rád alespoň občas nezašel s košíkem do lesa hledat houby, které mu potom budou v kuchyni vonět ještě v zimě? Je však také zajímavé podívat se na to, jakou cenu vlastně mají plody lesa, které si nosíme domů. Rok 2022 byl v tomto ohledu rekordní a Češi si v lese nasbírali doslova miliardy.

Tuny hub i dalších plodů

Houbařská vášeň Čechy neopustila ani v roce 2022, podle analýzy České zemědělské univerzity v Praze si Češi v loňském roce nasbírali celkem 25 tisíc tun hub. Sbíraly se také borůvky, kterých jsme si domů přinesli 6,8 tisíce tun, a maliny s ostružinami (těch jsme nasbírali 3, tisíce tun, resp. 2,7 tisíce tun). Další tuny připadají na brusinky a bezinky.

V přepočtu na jednu domácnost tak připadá 8,18 kg hub a 3,4 kg borůvek. Tyto výsledky tak přesně odpovídají tomu, že Česká republika je dlouhodobě považována za zemi, kde se houbaření věnuje v přepočtu na počet obyvatel nejvíce lidí na světě.

houba

Foto: Pixabay

Houbaření z pohledu ekonomiky

Celkové množství nasbíraných hub a dalších lesních plodů, které jsme si v loňském roce donesli domů, má hodnotu 7,9 miliardy korun. Je to umožněno i faktem, že v Česku není sběr hub a lesních plodů nikterak regulovaný. V tomto se lišíme i od sousedních zemí jako je Německo nebo Rakousko.

V Rakousku nesmí množství nasbíraných hub překročit 2 kg, podobně pak v Německu. Ve Švýcarsku je zase dovoleno houbařit jen v určených dnech. U nás je něco takového jen těžko myslitelné, neboť do lesa vyráží alespoň jednou měsíčně 64,3 procenta obyvatel ČR a každý z nás byl v lese průměrně 36,8krát.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/les-houby-maliny-plody-zemedelstvi-sber.A230807_125300_ekonomika_drh

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/516762-mapa-houby-rostou-skoro-vsude-cesi-v-jejich-sbirani-trhli-rekord

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.