Pravidla správné reklamace zboží

Reklamace

Pokud máte zkušenosti s reklamací zboží u obchodníků, určitě víte, že ne vždy jde tak, jak by mělo. Někdy zapomenete vy jako spotřebitel na některé náležitosti, někdy zase dělá cavyky podnikatel a zboží nechce přijmout. Dnes se tedy podíváme na pravidla, která se reklamace zboží týkají. Kdo má jaká práva a povinnosti?

Obchodník musí zboží přijmout

Pokud vám podnikatel, kterému vracíte zboží, řekne, že není jeho povinnost zboží přijmout k reklamace, nemluví pravdu. Pravda je totiž taková, že je tato jeho povinnost daná zákonem. Netřeba se tedy bát, že vám prodavač nepřevezme zboží k reklamaci. Bude-li to zkoušet, připomeňte mu jeho zákonné povinnosti. Zboží musí být totiž přijato, i když podnikatel již předem ví (nebo si myslí), že je reklamace neoprávněná. Nemusíte ani dodávat příslušenství věci (pokud s ním vada zjevně nesouvisí). Odevzdejte tedy například telefon, nabíječku nemusíte. Jediná situaci, kdy lze odmítnou zboží k reklamaci jsou nečistoty na zboží nebo viditelné opotřebení.

Proces maximálně na 30 dní

Další povinností prodávajícího je vyřídit reklamační proces maximálně do 30 dní od podání. Musí vadu posoudit, rozhodnout o výsledku a popřípadě napravit vadu. Posledním krokem je informovat spotřebitele. Prodloužení této lhůty je možné jen se souhlasem zákazníka. Ani zmínka o tom, že reklamace bude trvat 60 dní na protokolu neopravňuje obchodníka k takovému prodloužení. Vždy musí spotřebitel výslovně souhlasit s prodloužením. Navíc lhůta neplyne až například od okamžiku, kdy je tovar na reklamačním oddělení, ale již od podání.

Nic nemusíte platit

někdy se stává, že obchodník chce zaplatit proces reklamace, pokud byla tato vyhodnocena jako neoprávněná a byla zamítnuta. Na to však v žádném případě nemá právo. Naopak. Náklady spojené s reklamací za každé situace hradí vždy prodávající. Ani při zamítnutí, nemusíte nic platit. Prodávající, kteří by toto měli vědět, někdy zkouší jistou „fintu“. Chtějí od vás vynaložené náklady, a tak vám zašlou zboží zpět na dobírku. Pokud ji zaplatíte, abyste dostali své zboží, jde o drzost, kterou je dobré řešit třeba i s Českou obchodní inspekcí, nebo tím alespoň prodávajícímu pohrozit.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.