Průměrná mzda se vyšplhala na 34 000 korun

Koruny

Zatímco v roce 2015 činila průměrná mzda pouze 26 467 Kč, ve druhém kvartálu roku 2019 (a to ještě nejsme ani na konci) vystoupala až na 34 105 Kč. Nutno ještě dodat, že se bavíme o hrubé mzdě, tedy ne takové, která vám na konci měsíce chodí na účet. Jedná se o mzdu, kterou vám náleží ještě před zdaněním. Samotný pojem průměrné mzdy však není až tak směrodatný, proto se ve statistice užívají ještě jiné ukazatele.

Jaký je medián?

Jedním z těchto ukazatelů je medián, který vyšel na 29 127 Kč. To znamená, že polovina lidí má plat vyšší než je tato částka – na druhou stranu polovina lidí je se svým platem pod touto hodnotou. Právě tato hodnota nám ukazuje reálnější pohled na tato čísla. Na rozdíl od průměrné mzdy, která se vypočítá z podnikového výkaznictví, se medián odvozuje ze statisticko-matematického modelu na podkladě výběrového šetření.

Kde v ČR si lidé vydělávají nejvíce?

Průměrná mzda ve výši 34 105 Kč znamená meziroční nárůst o 7,2 procenta, při započítání inflace pak jenom 4,3 procenta. Pro nikoho asi není překvapením, že nejvíce si lidé vydělají v Praze. Hlavní město se může pochlubit průměrným platem 42 297 Kč a stává se jediným krajem, kde si lidé průměrně vydělají nad čtyřicet tisíc korun. Na druhé straně nejméně si lidé vydělají v Karlovarském kraji, kde průměrná mzda je menší než třicet tisíc korun, a to 29 691 Kč.

Co způsobuje takový růst mezd?

Taková čísla analytici ani neočekávali. Opravdu došlo k tomu, že mzdy jsou skutečně vyšší, než se původně očekávalo. Důvodem může být přehřátí trhu práce, na kterém je mzda jedním z nejsilnějších motivačních nástrojů pro zaměstnance. Kvalifikovaných zaměstnanců je málo, nezaměstnanost je na poměrně nízké úrovni, a tak jsou firmy nuceny si zaměstnance udržovat vyššími platy, než tomu bylo v minulosti.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.