Prodej domu a daň z příjmů

Pokud jste se rozhodli prodat dům nebo byt, který jste zdědily například po příbuzných, samozřejmě se jedná o určitý druh příjmu a ten proto podléhá dani. Existují však také případy, kdy se hrazení poplatků státu vyhnete. Kdy konkrétně si můžete mnout ruce nad ušetřenými penězi? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Pětileté vlastnictví  a dvouletý pobyt vám ušetří peníze

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti nemusíte hradit v momentě, kdy nemovitost vlastníte alespoň pět let. Není přitom důležité, zda-li se jedná o nemovitost v osobním nebo družstevním vlastnictví. Jediná podmínka platí pro podnikatele, a to taková, že dům nebo byt nesmí být vedený v obchodním rejstříku. Stejné podmínky pro podnikatele platí i v případě druhém, kdy nemovitost trvale obýváte po dobu alespoň dvou let. Tehdy se vás daň z příjmu při prodeji rovněž netýká.

Uspokojení bytové potřeby dani také nepodléhá

Pokud hodláte prodat nemovitost a v horizontu jednoho roku od přijetí peněz investujete onu částku do uspokojení své bytové potřeby, daň z příjmu platit nemusíte. Vyhnete se jí i v případě, že jste svou bytovou potřebu uspokojili v roce předešlém. Příjem peněz pak stačí nahlásit finančnímu úřadu a vše potřebné máte splněno.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Prodej zděděné nemovitosti

Vyhnout se placení daně z příjmů můžete i v momentě, kdy získáte nemovitost v rámci dědického řízení po příbuzném v přímé řadě nebo manželovi a splníte lhůtu pětiletého vlastnictví, která se navíc zkracuje podle toho, jak dlouho zůstavitelům nemovitost patřila a jestli mohou tuto dobu prokázat. Příbuzného v přímé řadě zákon definuje jako prarodiče, rodiče, děti nebo vnuky a tak dále.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.