Na co nezapomenout při změně práce

Smlouva

Chystáte se změnit svou pracovní pozici a odejít od stávajícího zaměstnavatele? Pak je dobré si všechno pořádně promyslet a zejména dát pozor na nejdůležitější úkony, které je třeba udělat. My se dnes podíváme na to, co byste určitě neměli zapomenout. Tak pojďme na to!

Daňové povinnosti

Pokud měníte zaměstnání, žádné speciální daňové povinnosti se vás netýkají. Tedy alespoň zpravidla ne. Nejčastěji si totiž zaměstnanci naplánují přechod do jiného zaměstnání tak, aby nové zaměstnání časově navazovalo na staré a nepřekrývalo se. Pak opravdu nemáte žádné povinnosti, co se týče daní. Jiné je to však v případě, kdy začnete pracovat pro nového zaměstnavatele, ale ještě pořád vám trvá pracovní poměr u starého zaměstnavatele. Může jít o situaci, kdy máte dvě práce, či vám běží výpovědní lhůta, ale již na částečný úvazek pracujete jinde. V takových případech, tedy kdy se doby zaměstnání kryjí, musíte za celý rok podat sami daňové přiznání.

Pozor na mezeru v pojištění

Často se stává, že zaměstnanci skončí pracovní poměr, ale hned nenastoupí do nového zaměstnání. Naopak s přechodem čeká měsíc či déle. Pokud se však nebudete po tuto dobu registrovat na úřadu práce, bude to znamenat, že za vás nikdo neplatí zdravotní pojištění. Za tuto dobu si však toto pojištění platit musíte. Jste totiž osoba bez zdanitelných příjmů a zdravotní pojišťovna u vás neregistruje, že jste zaměstnanec. Na kolik takové pojištění přijde? Za každý měsíc, ve kterém jste vedeni jako tato osoba bez zdanitelných příjmů, musíte zaplatit pojistné ve výši 2052 Kč (v roce 2021).

Jaké dokumenty si při odchodu pohlídat?

Ve starém zaměstnání dostanete mnoho dokumentů Zaměstnavatel vydává například potvrzení o zaměstnání (či zápočtový list) nebo potvrzení pro podporu v nezaměstnanosti. Pokud měníte zaměstnání v průběhu roku, pak je nejdůležitějším dokladem takzvané potvrzení o zdanitelných příjmech za příslušný rok. Pokud za vás bude daňové přiznání za daný rok dělat nový zaměstnavatel, pak tento dokument odevzdejte mzdové účetní u nového zaměstnavatele. Budete-li si dělat daňové přiznání sami, pak dokument přiložíte k daňovému přiznání. Jde o povinnou přílohu.

Zdroj: https://www.finance.cz/516553-zmena-prace/, https://www.idnes.cz/finance/prace-a-podnikani/nova-prace-pracovni-nabidka-rady-na-co-se-ptat-benefity-bonusy.A180619_165348_podnikani_sov

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.