Koncesionářské poplatky: Kdy musíte platit a kolik dělají

Televize

Koncesionářské poplatky je typ poplatku, které musí poplatník platit na provoz veřejnoprávních médií. V našich podmínkách konkrétně na provoz České televize a Českého rozhlasu. Dnes se podíváme, kolik tyto poplatky dělají, kdo je musí platit a jaké jsou z této povinnosti výjimky.

Kdy se poplatky platí

Jak se stanete poplatníkem koncesionářského poplatku? Musíte mít v domácnosti alespoň jedno zařízení, ze kterého se tyto poplatky platí. Jde o televizní nebo rozhlasový přijímač. Máte-li tedy zařízení, které je technicky způsobilé přijmout televizní nebo rozhlasový signál či signál šířený pozemním vysíláním družicemi nebo kabelovými systémy, platíte koncesionářské poplatky. Do těchto zařízení se však nepočítají například mobilní telefony.

Poplatník

Samotné vlastnictví výše uvedených zařízení však ještě nemusí nutně znamenat, že jste poplatníkem poplatku. Nerozhoduje vůbec, zda sledujete či přijímáte Českou televizi a Český rozhlas. Důležité je, zda je dané zařízení technicky způsobilé k příjmu výše uvedených signálů. Povinnost se pak vztahuje na každého, kdo toto zařízení vlastní nebo drží alespoň jeden měsíc. Poplatek se však platí za domácnost, za každou domácnost platí jen jedna osoba, přičemž není rozhodné, kolik lidí v ní žije.

Kolik poplatek činí a kdy jej nemusíte platit

Často se diskutuje, že rozpočty veřejnoprávních médií nejsou dostatečné, protože se koncesionářské poplatky dlouhou dobu neměnily. To však nic nemění na tom, že v současné době činí poplatek 45 korun za rozhlasový přijímač, tedy na provoz ČRo, a 135 Kč za televizní přijímač na provoz ČT. Zdravotně či sociálně znevýhodněné osoby jsou však od placení osvobozeny. Například nemusí platit domácnosti osob slepých a hluchých, domácnosti s nízkými příjmy. Máte-li za uplynulé čtvrtletí jako domácnost čistý příjem nižší jak 2,15násobek životního minima, poplatek platit nemusíte.

Zdroj: https://www.dtest.cz/clanek-9729/koncesionarske-poplatky?utm_source=GoCZ-R&utm_medium=brand&utm_campaign=Brand&gclid=CjwKCAjw4JWZBhApEiwAtJUN0PsNko3n4K1Xr0vBOgBmvCQJ1hnq01COL2uBhu7doLRbDIoIZMnFPxoC_OsQAvD_BwE, https://poplatky.ceskatelevize.cz/domacnost

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.