Šetřit se bude muset i na osvětlování památek

Praha

Památky osvětlené tak, aby byly líbivě nasvícené ze všech možných i nemožných úhlů, jsou dominantou nejednoho města. S tím, jak v důsledku několika faktorů, z nichž tím v současnosti nejvýznamnějším je pokračující ruská agrese proti Ukrajině, rostou ceny energií do závratných výšek, se s touto praxí budeme muset rozloučit.

Potemní i Praha

Prudké navýšení cen se nejspíše promítne i do nákladů na elektrické osvětlení pražských památek. Díky stále stoupajícím cenám tak Praha alespoň na chvíli pohasne. Technické služby mají v hlavním městě na starost kolem 140 pražských památek, které osvětluje více než 3200 lamp. Za nejvíce osvětlené památky se považují Pražský hrad a Karlův most, na který míří po setmění více než sto světel, to se částečně změní.

I přes veškerá opatření zůstane Pražský hrad rozsvícený až do půlnoci. Redukovat se budou především světla v opravdu nočních hodinách, ale u některých méně známých památek dojde i na pohasnutí reflektorů v časných večerních hodinách. V zimě se má provoz světel ještě více „osekat“ a zhasínat se bude brzy, pravděpodobně již kolem 22. hodiny.

Praha

Foto: Pixabay

Nejen památky a nejen Praha

Technologie, která v dnešní době výrazně pokročila, bude využita pro šetření elektrické energie nejen u památek, ale například i u Libeňského mostu, kde ve špičce projíždí mnoho aut a tramvají, ale v nočních hodinách objem dopravy logicky klesá. Automaticky se proto ztlumí i světla. Lampy, které osvětlují most samy, poznají, kdy bude potřeba svítit více. Intenzita světel se tak bude zvyšovat a snižovat podle aktuální situace.

Šetření na osvětlení se samozřejmě nebude týkat jen Prahy. Některé hrady ve Středočeském kraji se již dnes rozsvěcují jen v době, pokud se na nich právě koná koncert nebo jiná akce. Šetří se i na jihu Čech, kde se třeba zámek Hluboká utápí ve tmě. To vše je ale jen malou cenou za to, že jako společnost uděláme to, co je v současné situaci správné a potřebné. Doufejme, že již brzy bude možné obdivovat památky tak, jak jsme zvyklí.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-nad-osvetlenymi-pamatkami-se-smraka-40407642

https://iuhli.cz/kutna-hora-omezi-osvetleni-pamatek/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.