Minimální mzda půjde v příštím roce nahoru

Minimální mzda

Rok 2019 se pomalu blíží a s ním také mnohé změny v oblasti financí a sociální politiky. Jednou z nich je bezesporu také zvýšení minimální mzdy, a to celkově o 1150 korun na částku 13 350 korun. Českomoravská konfederace odborových svazů požadovala zvýšení o 1500 korun, tedy celková nová částka by činila 13 700 korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí by si přálo, aby v budoucnosti činila minimální mzda polovinu průměrné. Aktuálně se jedná pouze o 42 % z průměrné mzdy.

Odpolitizování růstu výše minimální mzdy jako priorita

Růst minimální mzdy by měl být kompletně odpolitizovaný a navázání na průměrnou mzdu je hlavním cílem, nicméně politici, odbory i zaměstnavatele se nedokážou shodnout na celkové výši. Obecně platí 44 % průměrné mzdy, nicméně levicoví politici by rádi vyšší podíl. Naopak ti, kteří se zastávají nižší minimální mzdy, by si přáli 40 %. Jak se všechno nakonec podaří, ukáže nejspíše až samotný čas a snaha všech stran.

Koho se týká zvýšení minimální mzdy?

V první řadě můžeme začít rodiči dětí. Ti si mohou uplatnit bonus na dítě, jestliže rodič dosáhne na šestinásobek minimální mzdy. Daňové zvýhodnění ovšem musí převyšovat odváděnou částku. Hodnota bude v příštím roce 80 100. U důchodců se mají věci tak, že je důchod osvobozen od daně tehdy, když jeho hodnota nebude vyšší než 36násobek minimální mzdy. Hranice bude konkrétně v následujícím roce činit 480 600 korun.

Vztah pojištění a minimální mzdy

Osoby bez zdanitelných příjmů musí odvádět zdravotní pojištění. Jeho minimální záloha bude pro následující rok 1 802 korun měsíčně. Pro OSVČ odvádějící minimální zdravotní pojištění se fakticky vůbec nic nemění. Zvýšení minimální mzdy nemá vliv na zvýšení dávek státní sociální podpory. Jestliže ale bude některý zaměstnanec pobírat minimální mzdu, nemusí mít na některé dávky nárok.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.