Živnostníkům zdraží pojistné. Jak jste na tom vy?

Nebankovní půjčka

Živnostníkům, kteří platí minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, přinese rok 2019 zvýšení těchto minimálních povinných plateb. Na pojistném někteří živnostníci zaplatí i o 400 Kč za měsíc více. Pojďme se podívat, jak se tyto platby změní a koho se zvýšení plateb bude týkat.

Komu a o kolik se zvýší platby?

Částka, kterou musí živnostník za měsíc na zdravotním a sociálním pojištění zaplatit, se odvíjí od hrubého zisku v minulém roce. Nové měsíční zálohy se tedy poprvé platí vždy za ten měsíc, kdy je podán přehled o příjmech a výdajích. Pokud vykonáváte samostatně výdělečnou činnost, musíte vždy zaplatit alespoň minimální zálohu. Na těch aktuální zvýšení bude v 2019 činnit:

a)       zdravotní pojištění: 2208 Kč (+ 184 Kč oproti 2018),

b)      sociální pojištění: 2388 Kč (+ 199 Kč),

c)       celkem tedy: 4596 Kč (+ 383 Kč).

Živnostníci, kteří si platí minimální zálohy na sociálním a zdravotním pojištění, si tak budou muset každý měsíc připravit o 383 korun víc, než v tomto roce platili.

Další změny v roce 2019

Dále se živnostníci musí připravit na i jiné změny v nadcházejícím roce. Například ti, kteří svou činnost zahájí během roku. Nově i tito budou platit již za daný rok minimální zálohy. Minimální vyměřovací základ pro sociální a zdravotní pojištění se liší, a tak to bude zpravidla tak, že na zdravotním lze uplatnit nejnižší povinnou zálohu, na sociálním pojištění však bude potřeba zaplatit částku odpovídající skutečnému reálnému zisku.

Nastavte si nový příkaz

Živnostníci si tak budou muset nastavit nový trvalý příkaz. Na zdravotní pojištění totiž musí nastavit vyšší platby na oněch 2024 Kč. A to již od února 2018. S platbami na sociální pojištění však ještě vyčkejte. Nové minimální hodnoty se musí platit až po odevzdání přehledu o příjmech. Ty překládejte na Okresní správě sociálního zabezpečení. Pokud neplatíte minimální zálohy, dobrovolně nebo kvůli tomu, že máte vyšší příjmy, nic se pro vás nemění. Budete i nadále platit stejné částky. Změny v roce 2019 se týkají jen minimálních měsíčních záloh.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.