Dědické řízení

Jak probíhá dědické řízení

Mnoho lidí v tom stále nemá jasno. Je to velice smutná záležitost, ale také situace, kterou bude řešit téměř každý člověk minimálně párkrát za život. Je důležité znát základní pojmy a připravit se na řízení krok za krokem. Jak probíhá dědictví dle zákona?

Jak vše startuje

Zhruba měsíc po smrti začíná dědické řízení. Notář si předvolává osobu seznámenou s majetky nebožtíka (obvykle ten, kdo zařizoval pohřeb). Toto se nazývá předběžné šetření. Při tomto aktu stačí přítomnost jen jednoho z dědiců. Zjišťuje se okruh dědiců a řeší se existence závěti či dokumenty o vydědění. Na tento proces si doneste občanský průkaz, závěť, doklady k účtům zemřelého, vlastnické listiny a dokumenty o jiném majetku a popřípadě půjčkách a výlohách na pohřeb.

Co obstarává notář

Některé informace si notář zjišťuje sám. V evidencích hledá, zda byla sepsána závěť či jiné dokumenty podobného charakteru. V centrální evidenci obyvatel zase hledá všechny potencionální dědice, kteří mají na dědictví ze zákona právo. V neposlední řadě se může obracet na banky a jiné instituce. Zde se seznamuje se zůstatky na účtech zemřelého či závazcích nebožtíka. Délka takového prověřování se odvíjí od složitosti konkrétního případu. Většinou může jít až o jednotky měsíců, jelikož například banky mají na odpověď notáři ze zákona lhůtu jeden měsíc.

Konečné řízení

Na konečném jednání se setkají všichni dědici. Notář nejprve seznamuje se zásadami dědického práva a také možnost odmítnutí dědictví. Po vyjádření se všech zúčastněných sepisuje se majetek i dluhy. Na řadu přichází pobídka notáře k uzavření dohody o vypořádání dědictví. Pokud se rozhodnete s tímto řešením, notář pomáhá s formální a právní přesností smlouvy. Vyřešení dědictví notář vydává usnesení o schválení dohody o dědictví. Ta je klíčem k dělení majetku mezi dědice. Pokud se dědicové na dědictví nedohodnou, je vydáno usnesení a majetek se dělí podle podílů dědiců dle zákona.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

3 komentáře

 1. dudmal.@seznam.cz'Dano Odpovědět

  Tak ja mam takovou spatnou skusenost.s notarem Otec a matka byli rozvedeny .Otec umrel 2001 .po otci jsem sdedil jeho 1/2 a druhou polovinu domu jsem matku vyplatil v cene 670 000 Kcs do ruk meho nevlastniho bratra , se splnocnenim matky aby ji zastupioval pri prevzeti penez. Matka umrela o rok anebo 2 pozdeji ,Pri dedickom konani po matce jsem byl vydeden a dedicke rizeni po matce probihalo beze mne ,byl jsem pracovne v zahranici a ze matka umrela jsem sedovedel az za jak dlouho.Od znamych . Ani bratr ani nikdo z rodiny nedai vedet ,ze matka nezije .
  Matka za zivota vzdy prohlasovala ze vsechn co po ni zustane odkaze Sekte Svedku Jehovovych ,ona byla clenkou.
  Co dedil bratr do dneska nevim , zadne vyrozumeni od notare nemam . je to mozne Da se dohledat jestli notar postupoval spravne ,ze se nepidil kam si matka uliozila penize do ktere banky? Prece 670 000 si nebude schovavat pod matrac . Anebo bratr kdyz penize ode mne dostal do ruky ,taky je nemel schovane pod polstarem.
  Kdyby senekdo podival natento pripad , a jestli me mel pripadnout nejaky podil tak se vzdavam v prospech toho kdo to vse uvede na nspravnou miru.
  Muj otec si vzal mou mamu ,kdyz byla jako vdova se dvema synmi. ,nikdy si je neosvojil..Jeden brat cely cas v kriminale ,nakonec byl popraven za vrazdu ,matka mu posilala balicky do basy aniz oteco tom vedel ,drel na dome ,ktery zacal stavet ,druhy bratr emigroval do Danska ,v 1966 , ja mel peklo cele roky ,jak ve skole ,v zamestanni a i na vojne ,kdyz mi brat spomoci matky ,jsem si sni dopisoval jako vojak uvedl jsem vzdy spatecnou adresu utvaru . Prisel mi dopis od bratra z danska na utvar a byl jsem hned u kontrasu pecenej varenej. Koukali presprsty na mne . Takiova byla odmena me matky a bratra. Ani jeden z bratru nepiomahali otcovi se stavenim domu ,vse jsem odskakal ja . A nakonec matka me vydedila ? Jak se takto muze zachovat jedna matka a to Sved.Jehovova . Kdyz jsem chtel jako mlady aby upekla kolace ,tak mi rekla .vem si suchy rohlik namoc si ho do vody a strc ho do cukru amas kolac a sla chodit z bibli po meste -zvestovat. Domov -rodinu zanedbavala a vse zustavalo na otci .Prosim pan Radek Stepan odepiste mi a poradte. dodnes se s tim nemuzu vyrovnat ,jak jedna matka se takto neferove zachovala a pritom drzela bibli v ruce a delala ze sebe svatou.To nechapu.Anebo tom mam napsat do Nebezpecnych vztahu p.Musilovi?At se to zverejni ,jak se chovaji SJ ,nejhure na tom je ze se takhle zachovala ma matka

 2. a.schrottenbaum@seznam.cz'Alice Odpovědět

  Kdo zdědí majetek získaný před svatbou, když majitel nemá děti,ale má sestru se 2detmi ,pokud nenapíše závěť.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *