Co je třeba učinit při hlášení pracovního úrazu?

Pracovní úraz je jistě něco, co sami nechceme ani my, ani náš zaměstnavatel. Přesto se vyplatí vědět, jak v případě pracovního úrazu postupovat, aby nám byla přiznána náhrada za škodu, která vám mohla vzniknout. Na správnosti celého postupu závisí také to, jak rychle bude váš pracovní úraz vyřízen a jak velkou výši náhrady dostanete.

Co musí udělat zaměstnanec?

Zaměstnanec má povinnost hlásit svůj úraz neprodleně zaměstnavateli. A to i ten nejmenší. Zaměstnavatel může svého zaměstnance na místě testovat na přítomnost alkoholu nebo jiných omamných látek (pokud toho zaměstnanec není schopen, pak jsou testy provedeny v nemocnici).

Pokud byl pracovní úraz vážnější, musí se postižený zaměstnanec nechat ošetřit lékařem. Jeho další povinnosti v rámci pracovního úrazu spočívají v součinnosti se zaměstnavatelem, kterému je povinen uvádět pravdivé informace o tom, jak se úraz udál.

Co musí udělat zaměstnavatel?

Zaměstnavatel musí úraz zanést do protokolu a knihy pracovních úrazů. K tomu musí znát příčiny a okolnosti vzniku pracovního úrazu, které zjišťuje za účasti zraněného a jeho kolegů, kteří byly svědky události. Do knihy úrazů se píší všechny úrazy, i ty, které později nemusí být vyhodnoceny jako pracovní.

Pokud v důsledku úrazu má zaměstnanec neschopnost delší než 3 dny (nebo v případě úrazu s následkem smrti), pak musí zaměstnavatel provést také záznam o pracovním úrazu. Ten se vyhotovuje ve dvou kopiích – pro zaměstnance a zaměstnavatele.

Do 5 kalendářních dnů následujícího měsíce je zaměstnavatel povinen musí zaměstnavatel poslat Záznam o pracovním úrazu na Oblastní inspektorát práce, případně také na správu sociálního zabezpečení a pojišťovnu. Pokud je doba hospitalizace zaměstnance delší než 5 pracovních dnů, musí zaměstnavatel poslat Záznam o pracovním úrazu neprodleně.

1 komentář

  1. jardasynek@seznam.cz'Synek Jaroslav Odpovědět

    Pracovní úraz?Po zkušenosti,je mi tento název k smíchu!Pracuji ve firmě Tokoz,u pecí,zodpovídám za to,že mám vždy připravenu taveninu do pecí.V loni ve firmě bylo potřeba udělat taveninu z materiálu,který byl uložen v bednách,které vážily i s materiálem,přes 80 kg,vše jsem musel dělat rukama,protože vozík k tomu uzpůsobený,ještě nebyl hotov.A co čert nechtěl!Udělal jsem si kýlu,z toho tahání beden s materiálem.Odvezli mne z práce do nemocnice,byl jsem okamžitě operován.Vše,díky lékařům proběhlo,naprosto zdárně!Zařídil jsem si veškeré nutné papíry,pro pracovní úraz,ale jaké bylo moje překvapení,právnička firmy mi odkázala,že jsem si úraz udělal doma!!K smíchu!!Již jste někdy obracely 80 kg bedny? Takže jsem nedostal ani korunu a teď dále pracuji na svém postu a ostatní se mi diví,že si dovolím vyhodit všechny osoby,které tam nemají,co dělat!Mám svoji práci rád,ale toto jednání považuji za kopnutí do mého obličeje!!Co Vy na to?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *