Pojištění elektroniky. Má to smysl?

Mobily

Určitě to znáte z vlastní zkušenosti. Když kupujete v obchodech elektroniku, často se snaží obchodník nabídnout i nějaké to pojištění nebo prodloužení záruky. Má to však smysl? Pojďme se podívat na to, kdy jsou tato pojištění vhodná a kdy se naopak nevyplatí.

Co vám pojišťovna proplatí?

Určitě je na místě otázka, co vlastně pojištění hradí. Cena zboží se totiž může v průběhu času měnit. Při rozbití věci můžete pak dostat méně peněz, než budete potřebovat na koupi nového výrobku. A u elektroniky je klesání ceny enormní. Již za rok se cena snižuje o 25 %. Pokud již budete tedy s obchodníkem sjednávat pojištění, určitě dejte přednost pojištění, které proplácí cenu nové elektroniky. Jen takové má vlastně smysl.

Jaká zde bývá spoluúčast.

Ve většině případů vám nebude pojišťovna proplácet 100 % ceny zboží. Obvykle si pojišťovna ve smlouvě vymezí nějakou míru spoluúčasti, jako je to ostatně u většiny jiných druhů pojištění. Spoluúčast, která je výhodná pro zákazníka se pohybuje okolo 10 %. Někdy ale třeba pojišťovny stanovují spoluúčast fixní částkou. Musíte pak tedy zvážit v konkrétním případě, je-li to pro vás výhodné. U elektroniky to zpravidla není výhodnější jako udání procentem ze škody.

Výluky

Jako u každého pojištění si pojišťovna vyhradí situace, kdy není ochotná nahradit vám škodu a neučiní tak. U pojištění elektroniky to bývají zpravidla případy, kdy je škoda způsobena nedbalostí nebo úmyslným poškozením věci. Většinou také pojišťovny nehradí vady, na které lze uplatni běžnou záruku, nebo ty, které nemají vliv na funkčnost zařízení. Mezi neobvyklé, ale často aplikovaná, výluky patří například i poškození, kterému se dá předejít nebo pády bez zjevné vnější případy – tedy pád například mobilu z ruky.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.