Povinné ručení lze předčasně ukončit! Víte, kdy?

Povinné ručení je povinností každého majitele motorového vozidla na území ČR. Existují ale případy, kdy se tolik nezajímáme o jeho zřízení, jako spíše o jeho zrušení. Zřízení povinného ručení jakoby se zdálo jednodušší, na trhu je tolik ochotných společností! Ale jakmile chcete stávající smlouvu zrušit, můžete narazit na problémy.

Proč lidé ruší povinné rušení?

  1. Prodej auta.
  2. Vyřazení auta z evidence motorových vozidel.
  3. Snaha ušetřit na povinném ručení (našli jste levnější pojištění).

Řádné ukončení povinného ručení

Tento způsob ukončení povinného ručení se vám vyplatí tehdy, když do konce povinného ručení zbývá méně než dva až tři měsíce. V případě takového rušení povinného ručení je potřeba poslat pojišťovně doporučený dopis s oznámením, že už dále nebudete chtít prodlužovat smlouvu.

Předčasné ukončení povinného ručení

V případě, že vaše vozidlo již není schopné provozu, nebo když ho prodáváte někomu dalšímu, můžete povinné ručení předčasně ukončit. V takovém případě je potřeba informovat o dané skutečnosti pojišťovnu. Ta by vám měla poměrnou část povinného ručení vyplatit zpátky.

Zřízení depozitu

Pro auta v depozitu také platí, že zbývající poměrnou část povinného ručení vám pojišťovna vrátí zpět. Tato funkce se vyplatí těm, kteří využívají auto sezónně nebo ho prostě po určitou dobu využívat nebudou. Službu depozitu poskytuje stát, a bez ohledu na to, jak dlouho bude auto v depozitu, zaplatíte vždy jen 100 Kč. To vám může pomoci ušetřit peníze na povinném ručení. Minimální doba, po kterou je auto v depozitu, je jeden den.

Odstoupení od smlouvy

Další možností, jak zrušit smlouvu o povinném ručení je od ní odstoupit. Na to máte právo u nových smluv – do dvou měsíců od podpisu smlouvy. Nutné je písemné oznámení ukončení povinného ručení. Poté, co pojišťovna obdrží váš dopis, musí do osmi dnů smlouvu zrušit. Avšak pozor – za tu dobu, kdy vás kryla si odečte poměrnou část zaplacené pojistky, zbytek vám vrátí.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.