Airbnb v Česku zažívá boom. Počet ubytovaných raketově roste!

Jak si v posledních letech přivydělávají tisíce Čechů? Nechávají u sebe přenocovat cizince a inkasují až několik tisíc korun za noc. Popularita krátkodobého ubytování strmě roste a většina pronájmu je realizována přes aplikaci Airbnb. Na základě údajů zveřejněných datovým výzkumem společnosti meziročně vzrostl počet ubytovaných hostů o 52 % a přehoupl se přes hranici jednoho milionu.

Zájem o krátkodobý pronájem bytu vzrostl i v mimopražských regionech, a to dokonce o 108 %. Platformu Airbnb nejvíce využívali turisté z Německa a USA, kteří v České republice strávili 3,3 noci. Kromě Prahy projevili také zájem o jižní Moravu a Slezsko.

Momentálně v ČR působí přes 11 tisíc hostitelů, jejichž průměrný roční zisk je 2100 euro (cca 54 tis. Kč).  Své domovy dávají cizincům k dispozici v průměru na 38 dní v roce.

epenize.eu_letmeinn_cz_01Typický hostitel má kolem 40 let, přičemž ženy i muži mají prakticky stejné zastoupení. Nemovitosti však pronajímají také starší lidé – nejrychleji rostoucí skupinou jsou lidé v penzi nad 60 let, kteří Airbnb chápou jako příležitost, jak si udržet standard. Krátkodobý pronájem jim pomáhá zaplatit účty a udržet si nákladnější bydlení v centru města.

Zdaleka nejvyšší výdělky však vykazují vlastníci bytů, kteří správu krátkodobého pronájmu delegují na specializované firmy. Ty se starají o vše od správy účtu na Airbnb přes komunikaci s hosty až po údržbu bydlení.

Podle odborníků z Let Me Inn lze díky profesionálním správcům vydělávat v průměru o 20 – 50 % více. Nezkušení pronajímatelé totiž často zapomínají i na zdánlivé maličkosti, které však mohou výrazně ovlivnit míru vytíženosti bytu.

epenize.eu_letmeinn_cz_02Cena za správu krátkodobého pronájmu přitom není vysoká. S ohledem na vyšší zisk a velkou časovou úsporu se většině hostitelů vyplatí.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.