Tradiční zkratky p. a. a p. m. Co znamenají?

p. a.,p. m.

Víte, jaký je nejdůležitější ukazatel u jakékoli půjčky? Ano, máte pravdu, samozřejmě výše úrokové sazby. Ta se liší v závislosti na poskytovateli půjčky a pochopitelně také na charakteru daného úvěru. Vy byste měli sledovat samozřejmě celkovou výši úvěrové sazby, nicméně zapomínat nelze ani na další poplatky. Ty bývají prakticky vždy zahrnuty v rámci RPSN. My se v následujících řádcích podíváme na dvě pozoruhodné zkratky, které jsou s půjčkami spjaté prakticky vždycky. Jedná se o zkratky p.a a p.m.

Roční úročení

Skrývá se pod zkratkou p.a. a setkáváme se s ním asi nejčastěji. Jedná se o dvoupísmennu zkratku vycházející latinského sousloví per annum. V překladu můžeme označit toto sousloví jako ročně. Tradičně bývají takto označovány úroky u jednotlivých půjček. Uvedeno bývá určité procenta a následuje právě zkratka p.a. Z úrokové sazby vycházet můžete, nicméně neměla by být jediným markerem při hledání výhodné půjčky.

Měsíční úročení

K vysvětlení druhé zkratky p.m. budeme potřebovat také latinu. Zkratka znamená per mensem, což lze do češtiny přeložit jako měsíčně. Při počítání úroků tak samozřejmě dospějeme k úplně jiným závěrům. Tradičně se takovéto úročení uplatňuje u kreditních karet. Je jasné, že mnohem výhodnější bude 20 % než třeba 3 %. Počítat ale musíte s tím, že sazba je pouze měsíční.

RPSN jako optimální ukazatel

Ať už uvažujete o jakémkoli finančním produktu, rozhodně berte v potaz RPSN. Roční procentuální sazba nákladů v sobě pojímá vcelku velké množství různých informací. Tradičně se jedná nejen o výši úrokové sazby, ale také poplatky za zřízení úvěru, vedení úvěrového účtu a mnohé další. RPSN poskytovatelé finančních produktů musí za zákona uvádět. Proto není nic jednoduššího než si tento ukazatel zjistit a poté určit, jestli je pro vás karta, půjčka nebo cokoli jiné výhodné.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.