Zrušení víceletých gymnázií: Mohlo by být, ale problém je jinde

Knihovna

Nový ministr školství Vladimír Balaš se rozhodl otevřít diskuzi týkající se uzavření víceletých gymnázií. Divit se tomu do jisté míry nelze, nicméně problém je zřejmě někde úplně jinde. Rodiče většinou totiž chtějí, aby jejich děti co nejdéle studovaly a živily se hlavou. Bohužel je situace taková, že mnohé sice složí maturitní zkoušku, nicméně pak se nedostanou na vysoké školy a ve finále nemají žádné konkrétní vzdělání v určitém oboru. Jaké jsou tedy vlastně na zavírání víceletých gymnázií názory?

Ředitelé si svoje školy brání. Aby také ne

Samozřejmě, vždyť by museli propouštět zaměstnance a množství žáků na jejich školách by bylo pochopitelně nižší. Na druhou stranu by se jim dostalo pro čtyřleté studium dostatečné kvality. Nyní jsou sice některá gymnázia skutečně výběrová, nicméně na mnohá se dostanou i žáci s trojkami na vysvědčení na základní škole. Jejich studium pak pochopitelně odpovídá návykům, vědomostem a hlavně nadání.

Sociální propast možná vzniká, ale výrazně nevadí

Já sám jsem si víceletým gymnáziem prošel a o žádné sociální propasti nemůže být řeč. Alespoň já jsem to takto nikdy neviděl. Ano, ve třídách nebyly děti, které jsou z hlediska vědomostí a schopností se vzdělávat úplně mimo. Přesto je třeba říct, že na základních školách jsou aktuálně v kolektivech velmi šikovné děti, které dokážou třídu zvednout. Jedinci s podprůměrnými výsledky na základních školách budou vždy. Těch, kteří se pak zadluží a mají problémy se základními schopnostmi rozumět společnosti je málo. Navíc ti nadaní jedinci na ně mají pramalý vliv. Chytit se jich většinou nechtějí. Na sociální nerovnost upozorňoval server Seznam Zprávy Daniel Hůle, sociolog a expert organizace Člověk v tísni.       

Samotné zrušení víceletých gymnázií nestačí

Když se víceletá gymnázia zruší, možná to situaci paradoxně trochu pomůže. Je to ale zoufale málo. Problém je hlavně v rodičích, kteří nedokážou odhadnout míru schopností a nadání vlastního dítěte. Najdeme pak spousty takových, kteří nenadané děti tlačí na prestižní školy a dlouhá studia. K čemu? Trápí sebe, dítě a všechny ostatní kolem.

Prominentní soukromé školy nejsou problémem?

Samozřejmě že jsou. Stát na ně nicméně nemá páku. Právě tady se ukrývá nejvíce prominentních dětí, které na to jednoduše řečeno nemají.

Jak vysvětlit dětem, že práce rukama je často mnohem výhodnější?

To je otázka, kterou bychom si měli klást. Vždyť mnohé děti, které nastoupí do učňovských oborů, berou následně větší peníze než gymnazisté bez vysoké školy. Jak ale rodiče motivovat k tomu, aby se jejich děti vyučily a ovládaly řemeslo? To je přesně to, nad čím bychom se měli zamyslet nejenom my. A nejenom my, hlavně Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy či Výzkumný ústav pedagogický. Ten zatím řeším je rámcové vzdělávací programy a věci, které jsou spíše nepraktické.

Zdroje info: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-soumrak-viceletych-gymnazii-novy-ministr-otvira-ozehave-tema-208244

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/viceleta-gymnazia-by-se-mohla-omezit-rekl-plaga-40328552

https://www.tydenik-skolstvi.cz/1958/

Náhledové foto: Pixabay 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.