Německu došla trpělivost, končí plošné testování zdarma

covid

Testování přítomnosti viru covid-19 je jednou z hlavních zbraní v našem boji s ním. S tím, jak Evropa začíná považovat globální pandemii i přes varování odborníků za ukončenou, se snižuje i objem testování. V Německu byl nyní dokonce zrušen celostátní systém testování. Důvod je prostý: peníze.

Velká změna pro Německo

Německo definitivně končí s nabídkou testů proti covidu, které jsou zdarma a bez podmínek. Systém bezplatného a plošného testování díky tomu zcela zanikne, a s ním i několik tisíc odběrových míst. Vládě došla trpělivost s tím, že plošné testování bylo často zneužíváno provozovateli center.

Řada nepoctivců totiž vykazovala více testů, než kolik skutečně provedli. Poplatky za testy jsou pro stát nyní jediným možným způsobem, jak dostat situaci více pod kontrolu. Němci si tak nyní budou muset za testy připlácet tři eura. Výdaje za běžné, denní testování se díky tomu státu výrazně poníží.

coronavirus

Foto: Pixabay

Pro rizikové skupiny možnosti stále budou

Testy se tedy nyní budou více hlídat, dokumentovat a sledovat, zdali byly provedeny oprávněně. Financování fiktivních testů už země nechce znovu připustit. Přesto ale Německo hodlá na testování do konce roku vynaložit 2,7 miliardy eur (v přepočtu 66,8 miliardy Kč).

Půjde o platby za indikované testy nařízené lékařem a platit testy nebudou také rizikové skupiny, stejně děti, kterým je do pěti let. Výhody placených testů od státu se budou týkat i těhotných žen v prvním trimestru.

V České republice v současnosti není žádný plošný testovací systém aktivní, je však poměrně pravděpodobné, že v případě další větší vlny (kterou odborníci na podzim očekávají) bude opět zaveden. To lze koneckonců čekat i ve zmíněném Německu. Prozatím ale budou muset Němci sahat do kapsy při každém testu.

Zdroje informací: https://eurozpravy.cz/zahranicni/eu/nemecko-konci-s-bezplatnymi-plosnymi-testy-na-koronavirus.a425b012/

https://newsbox.cz/zpravy/nemecko-konci-s-bezplatnymi-plosnymi-testy-na-covid-ex05le0w

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.