Zpětná hypotéka: Ano, či ne?

Zpětná hypotéka

Hypotéka rozhodně není žádným cizím slovem a tento termín vztahující se k dlouhodobé půjčce na bydlení je znám spustě lidí. Co ale taková zpětná hypotéka? Ta už příliš známá není, a tak není od věci si k ní něco málo blíže říct. Pokud tápete a nevíte, oč se jedná, jste na správném místě, podíváme se totiž na zpětnou hypotéku mnohem podrobněji a poukážeme si na její základní charakteristiky, jež jsou poměrně jasné!

V čem spočívá zpětná hypotéka?

U klasické hypotéky si prostě a jednoduše půjčíte určitý finanční obnos na bydlení. Zpětná hypotéka je v tomto ohledu úplně jiná, jelikož spočívá v tom, že vy naopak s danou firmou uzavřete smlouvu o prodeji vaší nemovitosti a firma, která ji odkoupí, vám bude platit doživotní rentu z finančních prostředků, jež od vás získá. U nás je zpětná hypotéka ještě vcelku neznámým termínem, nicméně ve Spojených státech amerických a Austrálii již představuje zažitý standard. Rentu tady takto pobírá velké množství lidí.

Forma zpětného hypotečního úvěru

Důležitá je zcela jistě celková výše úvěru. Ta se logicky vypočítává zcela individuálně, a to podle kompletní výše ceny dané nemovitosti. Ta je pochopitelně různá, nicméně počítejte s tím, že bude půjčka poskytnuta maximálně do výše 50 % daného objektu. Nejčastější cílovou skupinou tohoto finančního produktu jsou bezesporu senioři a lidé v invalidním důchodě. Právě ti si budou moci přilepšit v důchodovém věku.

Čeho se vyvarovat?

Problém, který bohužel zpětná hypotéka skýtá, spočívá logiky v tom, že je úročena vcelku vysokou sazbou. Jestliže se klient dožije vyššího věku, než je doba trvání hypotéky, může v objektu žít, nicméně nárok na zmiňovanou rentu již pozbývá. Pokaždé tedy nemusí být renta doživotní záležitostí. Samotná Česká národní banka je k těmto produktům vcelku skeptická. Dočkat bychom se ale u nás měli tohoto produktu brzy.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.