Zlatý Senát: Nesmyslné zrušení známkování neprošlo

Mikuláš Bek

Skvělé, už zase si myslím, že úloha Senátu je poměrně důležitá. Zamezil totiž totálnímu nesmyslu, a to kritizované novele školského zákona, která v sobě ukrývala změnu hodnocení žáků prvních a druhých tříd. Klasické známkové hodnocení by nahradilo slovní. Senátoři měli včera naštěstí k některým bodům novely výhrady, a tak ji neschválili. Poputuje tak do Sněmovny k novému projednávání. Ještě že tak. Školství je tak už v rozkladu a tato hloupost inovátorů by ho poslala ještě do pekelného sklepa, jestli nějaký existuje.

Co se senátorům nelíbilo? Tři úplné nesmysly

Asi tak. Učím už 20 let a podobné nesmysly mohou vymýšlet jen lidé, již jsou školstvím nepolíbení. Konkrétně se senátoři postavili proti třem věcem.

Zrušení známkování v prvních a druhých třídách

Klasika, o níž jsem již psal. Proč by děti neměly dostávat známky? Slovní hodnocení jim v podstatě vůbec nic neřekne. Absentuje v něm totiž kritika. Pokud dítě něco neumí, tak se pak píše, že má na určitých zapracovat a podobně. Někde má více naplnit svůj potenciál a podobné s prominutím tlachy. Ne, známky jsou ideální a nikomu nikdy neublížily!

Zákaz opakování první třídy

Senátoři doporučili tento nesmysl zrušit. Když na to dané dítě nemá, tak bude prostě opakovat. Proč se s dětmi až tolik mazat? Neskutečné.

Asistent v každé třídě s více než 15 žáky

Na co? Dříve asistenti nebyli a všechno fungovalo. Ve třídě nás bylo kdysi dávno, konkrétně v osmdesátých letech minulého století, kolem třiceti. Asistenti pedagoga neexistovali a nikdo je nepotřeboval. Vše fungovalo, někteří mí spolužáci a někdy i já jsme prostě jen dostali sem tam jednu výchovnou.

Přišlo by slovní hodnocení pro všechny

Nepochybně. První a druhou třídou by to všechno jen začalo. Pak by se vzdělávací inovátoři zaměřili na další ročníky a z upadajícího školství, kde vládnou rodiče, by se stalo něco ještě obludnějšího. Nikdo by neuměl už vůbec nic a všichni by se plácali po ramenou a řešili sebehodnocení.

Brždění vnitřní motivace je nesmysl

Přesně tímto argumentují někteří autoři novely. Třeba takový Pavel Klíma z TOP 09. Žák by měl sám pochopit, že učení je pro něho přínosné a získané vědomosti použije. To bych chtěl vidět, jak to děti na základní škole pochopí. Naprostá utopie. Nevím, kolik toho pan Klíma odučil.

Stres ze známek

Další nesmysl. Jasně, známky mohou stresovat ty, kteří prostě neumí a nezvládají. Tak to bylo a bude. Generace lidí prošly školou se známkami a drtivá většina rozhodně nijak výrazně stresována nebyla. Najednou je tomu jinak? Děti si prostě musí zvyknout na neúspěch. Pokud budou slovně hodnoceny dlouhou dobu, tak budou sice v klidu, ale později se s realitou neúspěchu srazí takovým způsobem, že je to zlomí.

Zvítězil rozum

Přesně tak, kdyby měli více rozumu i lidé ve Sněmovně a ve vládě, školství by se reformovalo na podobu, v jaké bylo dříve. Moc měli v rukou odborníci, nikoli rodiče, existoval zvláštní školy a vykonávání nějaké profese, respektive to, ž šlo dítě do učení, nebylo ostudou, jako mnohdy dnes.  

Zdroje info: Autor, X, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/senat-skola-znamkovani-slovni-hodnoceni-prvni-druha-trida.A250611_201657_domaci_hovo, https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/senat-odmitl-slovni-hodnoceni-misto-znamek-v-prvnich-a-druhych-tridach-vadili-i_2506112128_dns

 Ministr školství Mikuláš Bek: Náhledové foto Úřad vlády České republiky 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.