Zhruba třetina Čechů si již půjčila za zády svého partnera

Zaměstnavatel

Tajíte něco před svým partnerem? Možná ano. Jednat se může o drobnosti i složitější věci. U Čechů to často bývají také půjčky. Partneři si zkrátka nemusejí o finančních prostředcích říkat všechno a nejčastěji se to týká právě oněch úvěrů. Prostě se bojí před druhým říct, že si peníze půjčili. Jakýmsi hnacím motorem je obava z nesouhlasu jejich protějška. Často jde ale i o jejich přesvědčení, že partner jim nemá co zakazovat a přikazovat. U nás má dle výzkumu každý třetí Čech tu zkušenost, že ji před partnerem umlčel.

Skutečně každý třetí…

Výzkum prováděla společnost Cofidis a výsledky jsou opravdu zajímavé. Snad pozitivním faktem může být to, že dvě třetiny lidí jsou z pohledu realizace půjček upřímné. Drahé polovičce tak půjčka před výplatou ani jiný úvěr nezůstanou zatajeny. U lidí, již půjčku zatajili před partnerem nebo partnerkou, se jedná o půjčky do maximální výše cca okolo 500 000 korun. Jen pro představu, každý devátý respondent si bez souhlasu partnera půjčil do 10 000 korun, každý osmý do 50 000 korun a třináctý vyšší úvěry. U vyšších sum už o zapření hovořit nelze.

Máte účet, k němuž partner nemá přístup?

Můžete ihned disponovat z hotovostí pocházející z účtu, kam partner nemůže? Zhruba tři pětiny obyvatel České republiky si požádaly o půjčky samy. Další dvě pětiny ve spolupráci s nějakou jinou osobou. Se svým partnerem ale žádá o půjčku většina respondentů. Nejčastěji jde o půjčky určené na rekonstrukci stávajícího bydlení, případně nákup automobilu nebo vybavení určené do domácnosti.

Partner utratí mnohem více

Přesně toto si myslí spousta Čechů. Mají představu o tom, že partner je zkrátka rozhazovačný. Zajímavý důvod k zatajení půjčky je také fakt, že cca 15 % obyvatel ČR vůbec nepovažuje za nezbytné se o půjčce se svým partnerem bavit.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.